В сградата на Министерство на земеделието и храните разследват случай от компетенциите на Европейската прокуратура, съобщиха от пресцентъра на министерството.
Разследването е свързано със съмнения за неправомерни действия на служители от дирекция "Морско дело и рибарство" в МЗХ.
По разпореждане на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов администрацията оказва пълно съдействие на разследващите органи. Предоставят се всички документи, относими към разследването, осигурен е достъп до помещения и компютърни конфигурации.
Претърсванията са проведени в частни домове и служебни помещения в София и Оряхово и са насочени срещу длъжностни лица от дирекция „Морско дело и рибарство“ към Министерството на земеделието и храните – управляващ орган на съответните европейски фондове, заподозрени в пасивна корупция и злоупотреба със служебно положение.
Разследването обхваща множество проекти, финансирани по Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕМФР) и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕМФРА), в рамките на програмите за морско дело и рибарство за периодите 2014–2020 г. и 2021–2027 г.
Според събраните данни, през 2024 г. управител на дружество е бил подложен на натиск да предостави неправомерна финансова облага в замяна на одобрение за плащане в размер на 230 088 евро по проект за развитие на рибовъдна ферма. Искането е било отправено от името на високопоставено длъжностно лице от управляващия орган, което е заплашило, че средствата няма да бъдат отпуснати, ако подкупът не бъде платен.
Същото лице е заподозряно и в това, че е злоупотребило с длъжностното си положение, за да повлияе върху резултата от процедура по подбор на проект за преработка на рибни продукти по програма ЕМФРА 2021–2027 г. Служителят е наредил на свои подчинени да променят негативната оценка на проектно предложение, с цел да бъде облагодетелствано дружество, което не отговаря на изискванията. Стойността на въпросния проект е 746 397 евро.
Разследването е разкрило и индикации за изкуствено завишаване на цената по друг проект, финансиран от ЕМФРА, свързан с придобиване на иновативна система за филтриране на риба. Стойността на договора е 1 375 000 евро – няколко пъти над пазарната оценка от 436 697 евро.
Освен това, същото длъжностно лице е заподозряно, че е превишило правомощията си, като е издало разрешение за строеж на проект за паркинг за лодки в Оряхово на стойност 452 831 евро. Разрешението е издадено от некомпетентен орган и е било използвано за задействане на плащане по проекта.
Разследването е започнало въз основа на първоначален сигнал от Европейската служба за борба с измамите (OLAF).
Всички засегнати лица се считат за невинни до доказване на вината им от компетентните български съдилища.
Европейската прокуратура (ЕППС) е независим орган на Европейския съюз с правомощия да разследва, повдига обвинения и внася в съда дела за престъпления, засягащи финансовите интереси на ЕС./ БГНЕС
И днес ще е предимно слънчево. Ще продължи да духа слаб до умерен, следобед на места по Южното Черноморие временно силен североизточен вятър. Максимални температури от 30° до 35°, по Черноморието между 27° и 30°, за Варна около 29°. Вълнение на морето 3, по Южното Черноморие 3-4 бала. Температура на морската вода 26°-27°. Изгрев на Слънцето за Варна в..
На плажа в Аспарухово гостуват трима международни творци на пясъчни скулптури. Реми Хогард (Нидерландия), Пол Хогард (Англия) и Калиxto Молина (Мексико). Те ще изработят фигура на Света Богородица в Деня на Варна. Проектът е подкрепен от концесионера на плажа и е обявен като подарък към жителите на града. Скулптурата ще бъде създадена на място,..
Във връзка с честването на Деня на Варна - Свето Успение Богородично - 15 август и ритуала по издигане на флага на града се въвежда временна организация на движението в централната част. На 15 август от 9:30 ч. до приключване на мероприятието (около 11:00 часа) ще се преустанови движението на автомобили на площад „Св. Св. Кирил и Методий“ (пред..
Председателят на социалната комисия в парламента Деница Сачева ще внесе промени в Кодекса на труда, които да позволят на родителите на ученици от 8 до 12 години да работят онлайн по време на дългата лятна ваканция. Промените се очаква да бъдат внесени в първите дни на септември, пише "Сега". Промените трябва да са в Кодекса на труда и да дадат право..
Отстранен е проблемът с приложението за закупуване на билет за превоз в градския транспорт на Варна. Това съобщи за Радио Варна Георги Киряков, директор на общинското предприятие ТАСРУД (Транспорт и автоматизирана системаза регулиране на уличното движение). Приложението не е било активно от 8 до около 11 часа днес. Сумите по всички опити за..
Международна регата „Кор Кароли“ ще се проведе за 25-та поредна година. На празника на Варна -15 август, гонките ще стартират във Варненския залив. Първият етап ще бъде даден с „Про-Ам“ гонка на 14 август, като същия ден ще бъде и официалното откриване. Регата „Кор Кароли“ е основана през 1992г. в памет на кап. Георги Георгиев – първият българин,..
Продължава работата по потушаването на пожара над село Илинденци , където едното от огнищата се разгоря отново, предаде БНР. Наземните екипи бяха евакуирани с цел безопасността на хората, обясни директорът на пожарната в Благоевград Валентин Василев. Огънят край село Скала, община Сунгурларе, е овладян. Отменено е бедственото положение в трите села..