Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пшеницата дава добри резултати, но царевицата "изчезва" от Добруджа

Над 700 килограма от декар е ориентировъчният добив при пшеницата в нивите на кооперация Сокол – с. Соколово в община Балчик. Надяваме се в следващите десетина дни кампанията да приключи с миналогодишните почти 800 килограма среден добив, коментира Дончо Калудов – председател на земеделската структура, която даде ход на жътвата на 4 юли.

След прибирането на есенниците, предстои да се видят резултатите и при пролетниците. Това се очаква в края на август, но за съжаление, от година на година продукцията се влошава.

„От 8 май в Соколово не е падал дъжд. Обикновено около 24 май вали, но тази година и това ни се размина, така че вече два месеца не е валяло“ – отбелязва Калудов. При тази ситуация надеждата за стабилизиране на пролетниците е напълно стопена – царевица почти няма да има, а слънчогледът ще бъде малко.

Ще се наложи редукция на културите, но няма с какво да заменим царевицата към момента, за да върби сеитбооборота. Ако погледнем към по-топлите държави, там сеят бобови култури, но дори и сухоустойчивите насаждения изискват минимална влага – коментира ръководителят на кооперацията. Обстановката налага преминаване към пшеница и слънчоглед по примера на Южна България от години. Ще паднат добиви, приходи, т.е. всичко по веригата, включително и рентата, обяснява земеделецът, че приходите са с отрицателен възход.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж поругава системно параклиса "Свето Преображение" в кв.Младост

Сигнал за системни набези спрямо параклиса "Свето Преображение" в кв.Младост подаде в Радио Варна църковният певец Андрей Петков. Извършител е мъж на видима възраст между 30 и 40 години. В тъмната част на денонощието, когато параклисът е затворен, мъжът идва заплюва портата му и я залива с течност, която носи в бутилка. Това разказа Петков,..

публикувано на 20.08.25 в 12:46

Министерският съвет предлага ген. Емил Тонев да бъде преназначен за началник на НСО

Министерският съвет ще предложи на президента за началник на Националната служба за охрана да бъде преназначен генерал Емил Тонев, съобщи премиерът Росен Желязков, цитиран от БНР.   "Такова съгласие е изискано от президента и е част от процедурата, предвидена в Закона за националната служба за охрана. Министерският съвет ще изпълни този ангажимент,..

публикувано на 20.08.25 в 12:21
Снимката е илюстративна

Държавата настоява за нова регулация за атракционните дейности

След случая със загинало дете при падане от парашут край Южния плаж на Несебър, Министерският съвет иска нова нормативна регулация на дейността на атракционните дейности.  Затова премиерът Росен Желязков ще възложи на ресорните министерства и агенции да анализират и да предложат промени в законите до края на този летен сезон.  "Инцидент като този..

публикувано на 20.08.25 в 11:14

Пазаруваме все повече хранителни продукти на промоция

През последните три месеца се наблюдава сериозно раздвижване на потребителската култура у нас, а промоционалните обороти се увеличават драстично.  Това коментира за Радио Варна Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Благодарение на тази активна намеса на гражданите се надявам да бъдат пресечени..

публикувано на 20.08.25 в 11:05

Финансов анализатор: В България липсва антиинфлационна политика

В България липсва антиинфлационна политика, дискусия по тази тема отсъства. Това коментира за Радио Варна  финансовият анализатор Веселин Моров. Според него ясен контрол на Министерството на финансите в това отношение няма, а ограничаването на инфлацията трябва да бъде приоритет. По думите на специалиста българската икономика се развива с по-бързи..

публикувано на 20.08.25 в 10:30

Варненец: Морето изхвърли 25 обезглавени бебета делфини на Кара дере

Трупове на 25 бебета делфини са изхвърлени от морето на брега на плажа в местността Кара дере. Това твърди Стефан Маринов, който се натъква на зловещата гледка на 14 и 15 август. Според него те са станали жертва на оплитане в рибарски мрежи, тъй като по телата им са останали следи. По думите му още по-плашещ момент е, че делфинчетата са били обезглавени...

публикувано на 20.08.25 в 09:40
Тигров комар

Боклуците и събралата се в тях вода - основна причина за популацията на комари в градовете

Отпадъците и събралата се вода в тях са сред основните фактори за увеличената популация на комарите в градовете. Една малка опаковка от кроасан например е идеален развъдник за тигровите комари, които най-много ни измъчват през лятото, обобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" главен инспектор Мария Иванова от Регионалната здравна инспекция във..

публикувано на 20.08.25 в 09:10