Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата на деня: Качеството на храните

Времето назад и здравето напред - фермерските пазари за регионална храна

Снимката е илюстративна
Снимка: Ани Петрова

Поредно лято фермерският пазар на малки производители на екологично чиста храна e в Балчик, в началото на крайбрежната алея. Това е шестият летен сезон - всяка събота, в следобедните часове, в зависимост от температурните промени. Основното звено участници са малки земеделски стопани, производители и занаятчии от добруджански регион, затова и изложенията ни се наричат „Вкусът на Добруджа“.

Включват се производители от Североизточна и цяла България, като свързващата и задължителна нишка е личното производство и предлагане на чисти, натурални продукти“, припомня Пепа Рашева – председател на фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, която е организатор на събитието в партньорството на Община Балчик и Кооперация Хранкооп.

Целогодишно Фермерският пазар на добруджанските производители на чиста храна е всеки четвъртък в Добрич, а във Варна – само през зимата. Доскоро такъв имаше и в Кранево, и в Албена, но по организационни причини засега не са продължени.

Грамотността на потребителите расте, но спада покупателната възможност на потребителите, ограничават се до основни храни като млечни, месни, зеленчуци. Не е това, което беше, но това се забелязва от пандемията насам навсякъде, коментира Рашева. Но въпреки това клиенти, които търсят регионална храна, която не е пропътувала километри, за да дойде до трапезата им, има. Кои са те ни разказва Пепа Рашева:

Какви са клиентите на качествена, чиста, местна храна?

Клиентите на чистата храна не са само хора с високи доходи, както понякога се смята. Това са хора с висока ценностна система. Сред тях има млади семейства, баби, които правят супа за внучето, хора с хронични заболявания, търсещи естествено решение. Общото между тях е не портфейлът, а съзнанието – осъзнават, че храната е здраве, не просто калории. В кръга на шегата мога да кажа, че имаме клиенти, които броят калории... и такива, които броят домати на вкус. И вторите стават постоянни.

Грамотността на потребителите расте, но как това влияе на покупателната способност?

Да, потребителската култура расте – все повече хора четат етикети, интересуват се откъде идва храната им, как е произведена,знаят какво означават думите 'фермерско', 'без добавки', „без ГМО“и т.н. По-добре 200 г. истинско сирене, отколкото килограм нещо с растителна мазнина. Тоест – знанието не само информира, а оптимизира покупките. А и подкрепя моралната икономика – да знаеш, че с покупката си не само храниш себе си, а и някой малък производител на село. И разбира се, с това растат и възможностите – вече почти във всеки магазин има щанд за био или натурални продукти, има все повече специализирани магазини.

Но има нещо, което липсва на рафта в супермаркета – срещата с човека, който е направил продукта. На фермерските пазари тази среща се случва – с усмивка, с лично разказана история, с полезен съвет, с възможност клиентът да даде обратна връзка. А това е безценно и за производителя – така той се учи, подобрява се, откликва по-добре на нуждите на пазара, без да жертва качеството.

Разбира се, трудно е. Но хубавите неща по принцип са трудни. Радостното е, че има все повече осъзнатост, повече търсещи хора и усещането, че вършим нещо стойностно, ни мотивира – точно в моментите, когато ни е най-трудно.

Увеличават ли се тези производители?

Радващо е, че има млади хора, които се връщат към земята – образовани, мотивирани, с желание да произвеждат чиста храна. Но реалността е, че нещата не са розови и еднопосочни – някои не издържат и се отказват. Срещат се административни трудности, липса на подкрепа, труден достъп до пазара и силна конкуренция с евтин внос. И точно затова фермерските пазари са толкова важни – те дават не просто място за продажба, а сцена, шанс и глътка въздух за тези производители. Те се чувстват видими, оценени, част от общност. А това им дава сили да продължат, дори когато е трудно. Не всички успяват, но вярвам, че колкото повече се говори и действа в тази посока – толкова по-жизнена ще бъде екосистемата на малкия производител у нас.

Какво е бъдещето на тези пазари у нас?

Бъдещето е многообещаващо, ако действаме заедно – потребители, производители и общини и по-малко спънки от страна на държавата. Все повече хора търсят не просто продукти, а преживяване, връзка, автентичност. Това ни показва, че посоката на регулярни местни фермерски пазари е правилната. Нужна еистинска подкрепа чрез реални проекти за утвърдените организации в България, а не имитиране на дейност чрез отпускане на огромни средства за еднократни събития на „точните хора“.

Хубаво е, че отдавна има места в България, където тази събития се случват целогодишно – например нашите фермерски пазари „Вкусът на Добруджа“ се провеждат всеки четвъртък на площад Свобода в Добрич, сезонно всяко лято на Дамбата в Балчик, а през зимата сме в Делта Планет мол Варна. Работим и с многообщини и организации и отдавна сме част от празнични събития не само в Добруджа, но и извън нея.

Използвам случая да благодаря от сърце на партньорите ни от Община Добрич и Община Балчик – за тяхната далновидност и разумност, за безценната подкрепа без която не бихме могли да се справим.

Обичам да казвам, че това са събития, които връщат времето назад и здравето напред. И съм щастлива, че все повече хора го усещат, подкрепят и стават част от нашата малка, но толкова ползотворна общност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Весела Караиванова - Начева

Весела Караиванова-Начева е новият управител на НОИ

Весела Караиванова-Начева е новият управител на Националния осигурителен институт.  Тя бе избрана със 141 гласа "за", 48 бяха "против", а 4 бяха "въздържал се". Неин заместник ще е Ивайло Здравков. Той бе подкрепен със 118 гласа "за".  Кандидатурите на Караиванова и Здравков бяха издигнати съвместно от ГЕРБ и БСП. Те бяха и единствените предложения за..

публикувано на 24.07.25 в 11:19

КС не успя да отмени "домовата книга" за служебните премиери и двойното гражданство на депутатите в Конституцията

Конституционният съд не успя да вземе решение за промените в Конституцията, които касаят възможността на президента да избира служебни премиери от "домова книга". Това става ясно от решение по конституционно дело №38/2024 г., публикувано от съда, съобщава БГНЕС.  Делото е образувано по искания на 55 народни представители от 51-ото Народно събрание, на..

публикувано на 24.07.25 в 11:17

С общоградско честване Варна ще отбележи 147 години от Освобождението на града

Общоградско честване по повод 147 години от Освобождението на Варна ще се проведе на 27 юли. Тържествената церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал ще се проведе от 10:30 ч. в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“ (ул. „27 юли“ № 9) в централната част на града. Съорганизатори на събитието са Военноморските сили на Република..

публикувано на 24.07.25 в 11:15

Арх. Ирина Евтимова: 40 от сградите-паметници на културата във Варна са пред срутване

Около 43 процента от сградите-паметници на културата във Варна са в добро състояние, а 40 са тези в риск. Това обобщи за Радио Варна архитект  Ирина Евтимова от "Varna Heritage" (Недвижимо културни наследство на Варна).  Платформата поддържа регистър на всички сгради-паметници на културата в морската столица, предстои неговото актуализиране...

публикувано на 24.07.25 в 10:55

Обичано кътче с вълнуваща история в Балчик

В Балчик има десетки паметници на културата от местно значение, особено забележими по главната улица "Черно море". Фасадите на повечето от тях изглеждат добре, въпреки че у нас все още статутът им вместо да улеснява, затруднява собствениците в грижите за съхраняването им. Една от тези сгради е в центъра на Белия град – вила Балчика, проектирана от..

публикувано на 24.07.25 в 10:02

НС приема промени в Закона за висшето образование, студенти на протест

Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение.  Въпреки намерението таксите да бъдат намалени с 40 на сто студенти от Софийския университет и други висши училища излизат на протест пред Народното събрание с искане за конкретни и справедливи решения за..

публикувано на 24.07.25 в 08:35

Варна е най-топлият град в страната тази сутрин

Най-високата температура в страната тази сутрин е измерена във Варна, съобщиха от НИМХ. В 6 часа термометрите в морската столица са показвали 26 градуса, като температурата вече започна да се повишава и към този час е над 27 градуса. Най-хладно е в Шумен и Разград – 20 градуса. В Добрич, Силистра, Карнобат и на нос Калиакра са отчетени 23..

публикувано на 24.07.25 в 06:40