Бюст-паметникът на Христо Ботев, който се намира в бившата фабрика "Христо Ботев" във Варна, трябва да бъде преместен. В момента той е в едно много занемарено пространство, а по време на празници и чествания никой не поставя цветя там, а трябва. С този сигнал към редакцията на Радио Варна се обърна Явор Генов. Той даде идея монументът да бъде преместен в двора на детската градина, чийто патрон е поетът-революционер, и се намира в близост.
По данни на проектант бюстът е собственост на бившата фабрика "Христо Ботев", предстои преместването и даряването му. Има преговори за реставриране преди това, но при нас няма документация, поясни Венелин Марков, главен архитект на район "Одесос".
Монументът не се води по списък в Община Варна, той е частен. Ние сме посредници между гражданите и инвеститора, но ще следим целия процес, поясни районният кмет Янислава Шопова.
Оказва се, че от близо две години частният собственик на терена - Пламен Трайков, е преговарял с директорката на ДГ "Христо Ботев" във Варна Елица Вълчева. Тя заяви за Радио Варна, че е постигната договореност с Трайков за преместването на паметника. Вълчева от своя страна вече е говорила със скулптор, който ще се заеме с реставрацията му, допълни тя.
Паметникът е добре запазен, но е с няколко дълбоки пукнатини, които трябва да бъдат възстановени.
Паметникът ще бъде преместен в детската градина, увери Вълчева.




Председателят на Националния съвет на БСП и коалиция „БСП–Обединена левица“ и вицепремиер Атанас Зафиров определи проектобюджета за 2026 година като „най-социалния за последните две десетилетия“ и заяви, че именно усилията на левицата са осигурили ръст на доходите, увеличение на минималната работна заплата, повишаване на майчинството за втората година..
Украинският президент Володимир Зеленски обеща да реформира скандално разтърсения енергиен сектор на страната, за да успокои общественото недоволство след твърдения за мащабна корупция, включваща неговия стар приятел и бивш бизнес партньор, съобщи РСЕ. На 15 ноември Зеленски заяви, че управлението на поне три държавни енергийни компании ще бъде..
Последиците от тежките пътнотранспортни произшествия в световен мащаб са неизмерими, когато се отнасят до човешкия живот. С всяка една такава загуба се променят съдби, непоправими са последствията не само за близките на пострадалите, а и за цялото общество. От всички причини за смъртност в световен мащаб пътнотранспортните произшествия остават водеща..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп отмени част от реципрочните мита, които сам въведе през април. Със свой указ той освободи от облагане редица хранителни продукти от първа необходимост. Тези действия идват в момент, в който администрацията на президента е подложена на нарастващ натиск заради поскъпването на живота. Доналд Тръмп направи..
Днес ще е предимно слънчево, преди обед на много места мъгливо. Отново по-трайни мъгли се очаква да има по поречието на р. Дунав. Ще е почти тихо, по Черноморието със слаб вятър от южна четвърт. Преобладаващи максимални температури между 13° и 18°, в районите с по-трайни мъгли 10°-12°, за Варна около 17°. Вълнение на морето около 2 бала...
Има една трансформация на международния ред, която може да ни прати в геополитическото нищо. Част от политическия елит не може да осъзнае големите опасности. Ние стоим на границата на западната цивилизация, а това поставя огромни рискове пред нас. Това коментира Тома Биков, народен представител, журналист и политолог в предаването на Радио Варна..
На площад "Независимост" пред Съдебната палата в град Варна се проведе протест срещу жестокостта над животните. Чуйте повече в прикачения звук: Протестът е официално съгласуван с Община Варна. Той е организиран във връзка със жестокостта, упражнена и довела до смъртта на кучето МАЯ преди броени дни в София. Ние се присъединяваме към..