Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата на деня: Подлезите във Варна

Да преобразиш подлез: Николай Чакъров за проекта "Капитан Петко войвода"

3
Снимка: Даниела Стойнова


Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. 

"Решихме да направим нещо хубаво за нашия град", сподели за Радио Варна Чакъров, разказвайки за инициативата във Варна - проект, който не е просто цветен, а и смислен. Той разказа за екипа си, който стои зад голяма част от легалните графити и стрийтарт проекти в града. Сред тях са и тези в подлеза и пасарелката при спортен комплекс "Спартак", както и множество частни и институционални поръчки. 

"Нашият фокус е върху облагородяването на пространства, които под една или друга форма са занемарени. Влагаме смисъл във всяка рисунка - темата, мястото, връзката с общността", каза още той. Относно последния им проект - Капитан Петко Войвода - идеята идва от 180-годишнината от рождението на Войводата, както и привлеченото гражданско внимание към лошото състояние на подлеза. „Избрахме темата заради близостта с паметника на Капитан Петко. Подготвихме проекта и изцяло облагородихме пространството. Вярвам, че хората ще го пазят – досега не сме имали вандалски прояви“, обясни Чакъров. Макар да съществуват защитни препарати срещу надраскване, той посочи, че във Варна не са били използвани, защото уважението към изкуството надделява. 

Екипът на Николай Чакъров е най-големият по рода си в страната - между 10 и 15 артисти, което позволява разнообразие от стилове и висока експедитивност при работа. "Голяма част от легалните графити в града са наши. Търсени сме - частни клиенти също проявяват интерес, както и големи компании. Работим основно В2В (бизнес към бизнес), защото целим да правим мащабни и значими неща", обясни той.

Целта им е не просто естетическа, а и социална - борят се срещу хаотичните драсканици и вандалщините, като искат да придадат по-добър облик на градската среда. "Не се борим срещу уличното изкуство, дори то да е нелегално, а срещу грозното и безсмисленото", поясни графити артистът. 

С работата си Николай Чакъров и неговият екип успяват да покажат, че графитите и уличното изкуство не е просто израз на лична креативност, а инструмент за културна промяна и социална ангажираност. 

Подробностите чуйте в звуковия файл в началото на публикацията. 

По публикацията работи: стажант-редактор Анита Казакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненката Мая Цонева спечели "Гран при" в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство "Бъди звезда"

„Гранд при“ присъди единодушно журито на Мая Цонева от Варна в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство „Бъди звезда“.  Мая Цонева я балерина от школата на Елена Бубновская и танцува от тригодишна възраст. Носителка е на много награди от национални балетни конкурси. Голямата награда на конкурса включва безплатно участие на Мая Цонева на..

публикувано на 28.07.25 в 14:41

Филми на плажа и чудеса без бюджет: „Карантината“ се завръща с 11-о издание

Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без..

публикувано на 28.07.25 в 14:30

Кукленият театър във Варна с летни спектакли за най-малките

Държавният куклен театър във Варна представя спектакли на лятната и основната си сцена тази седмица.  Програма:  30 юли, сряда, 18.30 ч. - "Храбрият оловен войник", за деца над 4 г. (основна сцена) 2 август, събота, 18.30 ч. - "Дядовото дворче", за деца над 3 г. (лятна сцена) 3 август, неделя, 18.30 ч. - "Трите прасенца", за деца над 3 г. (лятна..

публикувано на 28.07.25 в 13:55

Безплатни турове организира Парк-музей „Владислав Варненчик“

На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..

публикувано на 28.07.25 в 12:18

Над 400 артисти ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал "Варненско лято"

Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..

публикувано на 28.07.25 в 10:57

Студенти от НБУ на летен курс във Варна

Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна.   Ръководители на инициативата са доц. д-р..

публикувано на 28.07.25 в 10:28

"Файненшъл таймс" представи "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов сред най-добрите книги на седмицата

Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата".  "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..

публикувано на 26.07.25 в 09:39