Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Улици в район "Владислав Варненчик" ще носят имената на обичани български актьори

Десет улици в район „Владислав Варненчик“ във Варна ще носят имената на български актьори. Предложението на кмета на района Николай Костадинов получи подкрепата на членовете на Постоянната комисия „Култура и духовно развитие” към Общинския съвет.

Имената, предложени за варненските улици, включват едни от най-обичаните български актьори: Стефан Данаилов, Стоянка Мутафова, Татяна Лолова, Светослав Пеев и Никола Рударов. Списъкът се допълва от Иван Андонов, Джоко Росич, Радко Дишлиев, Андрей Баташов и Пепа Николова – артисти, оставили ярка следа в българската култура.

Инициативата цели да отрази обществения интерес и да отдаде почит към паметта на изявени личности. Улиците се намират в местностите Боклук тарла, Джанаварски път и Караулницата и са част от зона с множество новопостроени сгради.

Предложението предстои да бъде разгледано и гласувано от местния парламент. Ако съветниците го одобрят, Варна ще затвърди традицията в именуването на улици на видни българи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 3 500 младежи ще се явят на матура по профилиращ предмет

В 177 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет, а в 391 – държавен изпит за придобиване на професионална квалификация. Изпитите ще започнат в 8:30 часа, като на тях се очаква да се явят над 3 500 младежи.  Най-предпочитани предмети за изпитната сесия са английски език, география и икономика, биология и здравно образование,..

публикувано на 25.08.25 в 06:45

Очакват се краткотрайни валежи от дъжд, възможни са и гръмотевици

Днес ще има променлива, често значителна облачност, на места с краткотрайни валежи от дъжд, възможни са и гръмотевици. Ще духа слаб, по Черноморието умерен вятър от североизток, около обяд ще се обърне от изток и югоизток.  Максималните температури ще са между 23° и 28°, за Варна около 26°. Вълнение на морето 3-4 бала. Температура на..

публикувано на 25.08.25 в 06:17
Владимир Бибов

30 млрд. лв. са нужни, за да бъде подменена остарялата ВиК мрежа в България

30 млрд. лв. са нужни, за да бъде подменена остарялата ВиК мрежа в България .  Това коментира пред bTV Владимир Бибов , член на управителния съвет на „Български ВиК Холдинг“, цитирайки данни от анализ на Световната банка. „Български ВиК Холдинг“ беше създаден след водната кризата в Перник с капитал от 1 милиард лева. Според Бибов..

публикувано на 24.08.25 в 16:20

Обеца-наушник от златния сектор на средновековна Калиакра откриха археолози

Обеца-н аушник от XIV век – по всяка вероятност направена от злато, извадиха от женски гроб в средновековния некропол на Калиакра археолозите от екипа на доц. Бони Петрунова (НИМ). Това съобщават във Фейсбук страницата си от Archaeologia Bulgarica. След почистването експертите от лабораторията на Националния исторически музей ще..

публикувано на 24.08.25 в 15:45

Златният медалист от от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика Светослав Арабов: Хубаво е да си успешен, но не е най- важното

Светослав Арабов е ученик от 9 клас на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна, той беше част от националния отбор на България от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, която се провед от 11 до 21 август в Момбай, Индия. Арабов спечели златен медал, а отборът ни се представи отлично, въпреки голямата конкуренция от..

публикувано на 24.08.25 в 15:04
Испания

Испания преживява най-интензивната гореща вълна регистрирана досега

16-дневната гореща вълна, която Испания преживя този месец, е „най-интензивната, регистрирана досега“. Това съобщи Държавната метеорологична агенция на страната (AEMET), предаде АФП. Термометрите в югозападния град Ел Гранадо, провинция Уелва отчетоха 46 градуса по Целзий Предварителните данни за горещата вълна от 3 до 18 август..

публикувано на 24.08.25 в 14:43

Гърция с рекордни приходи от туризъм до средата на годината

Гърция е с рекордни приходи от туризъм през първата половина на тази година.  Броят на туристите през първите шест месеца на годината е увеличен, но не драстично, отчита Министерството по туризъм.  Приходите в сектора са увеличени с 11% поради повечето разходи, които си позволяват посетилите Гърция. С 20% са се увеличили американските туристи...

публикувано на 24.08.25 в 14:29