Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филми на плажа и чудеса без бюджет: „Карантината“ се завръща с 11-о издание

Снимка: Фейсбук: https://www.facebook.com/thequarantinefest

Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината.

Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без субсидии, но с много вяра и труд, екипът на арт школа "Дедал" начело с Дарин Сотиров и Георги Кръстев, продължава да превръща мечтата в реалност вече 11 години.

Тазгодишната селекция включва 34 късометражни филма от 19 държави. Акцентът, както винаги, е върху младите автори и креативността без граници, с жанрово разнообразие от игрални, документални, анимационни и експериментални продукции.

Прожекциите започват всяка вечер от 21 часа, а входът е свободен. Организаторите предлагат и безплатен транспорт до плажа – автобуси ще потеглят от Археологическия музей между 18:30 и 20 часа.

Фестивалът предлага и творчески работилници, като тази година специален гост е Рене Карабаш, която ще води ателие по сценарно писане Ще има музикална програма на живо, а екологичната акция преди и след фестивала показва, че "Карантината" е не просто събитие, а олицетворява цялостна философия на живот.

Въпреки липсата на финансиране, фестивалът за шеста поредна година е носител на европейския етикет за качество EFFE Label (2024 - 2025) – признание за културно съдържание, ангажираност към общността и международен обмен.

"Ние не го правим за пари, а защото вярваме, че изкуството може да промени света", казват организаторите.

Повече от разговора на Мартин Николов с Дарин Сотиров и Георги Кръстев чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.


По публикацията работи: стажант-редактор Анита Казакова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Цветя, машини, облаци, органи" - Александър Габровски с поглед към битието във всичките му форми и прояви

"Цветя, машини, облаци, органи" се нарича третата самостоятелна изложба на 22-годишния Александър Габровски ,варненец,който е студент във Виена. Изложбата се открива 1 август от 18.30  в галерията M & M Art Center-Gallery на улица „Подполковник Калитин“ 27 във Варна .“Можете да очаквате пърформанс, трансформърс, световъртеж, цъфнали картофи,..

публикувано на 01.08.25 в 14:49

Четирима са новите почетни граждани на Варна

Общинският съвет единодушно одобри четири номинации за почетен гражданин на Варна. Високите отличия се присъждат като признание за значимия принос на личностите в различни сфери на обществения живот на града. Сред новите почетни граждани е проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна, който бе номиниран за своята..

публикувано на 31.07.25 в 15:14

Стефан Вълдобрев: С "Обичайните заподозрени" ще запишем звука на исторически места в България

„Акустиката на България“ е новият проект на Стефан Вълдобрев с „Обичайните заподозрени“, който той лично представи пред журналисти във Варна днес. Това е един много личен проект, защото избраните 25 места съм ги почувствал лично. Те са и много автентични. Половината от тях не са музейни обекти, а исторически места. Записите във Варна започват..

публикувано на 31.07.25 в 14:55

Елена Стоева с изложба живопис „Мечтата – ходенето по водата“

Днес /30.07.2025/ от 18:00 ч гр. Варна, ул. Драгоман 12, Le Papillon Art Gallery изложба живопис 30.07.2025 г. – 20.08.2025 г ВХОД СВОБОДЕН Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с художничката Елена Стоева:  Елена Стоева е родена в София, България, През..

публикувано на 30.07.25 в 14:51

Соня Йончева в ролята на Тоска на 5 август във Варна

Оперната прима Соня Йончева ще влезе в образа на Тоска от едноименния шедьовър на Пучини на 5 август във варненския Летен театър. Събитието е под патронажа на министъра на културата Мариан Бачев. Ще дирижира ръководителят на Софийска филхармония маестро Найден Тодоров. Постановката на Кузман Попов е в режисура на Сребрина Соколова. Заедно със звездното..

публикувано на 30.07.25 в 10:59

Хора от цял свят се събират в 13-ия зумба фестивал в Балчик

Около 500 души от различни точки на света и възрасти ще станат част от най-голямото зумба събитие в България - международният фестивал "Алегрия", който всяка година се провежда в първата седмица на септември в Балчик и показва всички разновидности на денс фитнеса. 13-ото издание е от 5 до 8 септември, съобщи организаторът Стоян Стоянов , а..

публикувано на 29.07.25 в 11:58

На кафе при Владо: Където всяка чаша е изкуство

Какво е щастието в чаша? За някои - ароматна глътка сутрешно кафе, за други - момент на тишина и покой. А за Владимир Стоев - това е платно, върху което създава изкуство, оставащо в сърцето.  Владо е бариста, който чрез артистичност пренесе класическия лате арт на съвсем друго ниво. Той е единственият в България, които може да разсмее и разплаче от..

публикувано на 29.07.25 в 10:32