Международният джаз фестивал „Варненско лято“ ще се проведе от 1 до 3 август в двора на Археологическия музей, съобщи за Радио Варна Вероника Вапирова, дъщеря на Анатолий Вапиров – основател на фестивала. Събитието започва в 20:30 часа.
В рамките на тридневната програма любителите на музиката ще чуят 6 концерта. Както винаги, ще предложим нещо ново и интересно на почитателите на джаза, каза тя.
Събитието ще бъде открито от българското трио Jazz Propaganda, последвано от италианския квартет на Франческо Беардзати. На втори август на сцената ще се качат две групи– Klein, Mader, Riklis Trio от Израел и Haezz Trio от Австрия. В последната вечер от фестивала концерт ще изнесат Free Play Duo - изцяло акапелен проект, сензация в Канада. Последните изпълнители в програмата на събитието са Schwengler/Liolev , българо-австрийски квинтет.
Джаз-фестивалът „Варненско лято“ е от най-старите в България и един от малкото останали в света за авангарден джаз, подчерта Вероника Вапирова. Тя допълни, че събитието винаги е представяло импровизационна и авторска музика – както на утвърдени музиканти, така и на изгряващи изпълнители.
Фестивалът запазва бутиковия си формат през годините с идеята да съхрани замисъла за ексклузивност и кураторство на артисти, каза още Вапирова. Въпреки това от няколко години по-младият екип се стреми да разшири събитието по начин, който да даде трибуна и публика на жанровите разклонения на джаза, допълни тя.
Изпълненията от джаз фестивала се записват на живо, някои от тях са подбрани от Анатолий Вапиров, издадени или архивирани. Подготвя се дори каталог на миналите издания с учатието на Димитър Трайчев. Вапирова напомни, че концертите ще бъдат излъчени и на живо във Фейсбук.
Този фестивал е преминал през многобройни изпитания и кризи в обществен план, но страстта към този вид изкуство преминва всички граници и стои над всички общочовешки житейски въпроси. Изкуството е любов и тя винаги побеждава. То е духовна храна, която ни вдъхновява, окрилява и дава мотивация за живот, коментира Вероника Вапирова.
Тази вечер от 19,00 часа на сцената на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" във Варна ще оживее един свят, създаден от спомени, музика и човечност. Мултижанровият спектакъл "Невидимо дете", посветен на живота и творчеството на покойния Димо Стоянов от група P.I.F., ще бъде представен за първи път пред варненската публика. Продукцията..
На 20 октомври всички готвачи, за които кулинарията освен професия е и хоби, празнуват Международния ден на готвача. Шеф Иво Жечев разказа пред репортера ни Ваня Славова за пътя към професията: Празникът е инициран от Световната Асоциация на Готварските Общества (WACS). Денят се отбелязва от 2004 година в повече от 70 страни по целия свят, като..
Максим Ялнъзов е един от младите таланти на Варна, който от 11 години се занимава с музика и изкуство (а в момента е почти на 17). Носител на над 100 (!) награди от вокални конкурси в България, Румъния, Молдова, Казахстан, Беларус, Унгария, Малта и Германия, Максим пее, свири на пиано и китара, посещава школи по танци и по актьорско майсторство,..
Идеята достъпът до социални мрежи на деца под 15 години да бъде ограничен предизвика оживен обществен дебат, който продължава и днес. Повод за него станаха изявленията на образователния министър Красимир Вълчев, че социалните мрежи създават сериозни рискове за психичното здраве и развитието на децата. Мнението му беше подкрепено от председателя на..
В концертното студио на Радио Варна снощи се проведе среща-дискусия със социалния психолог Росен Йорданов на тема „Моралът в политиката" с вход свободен. Преди събитието с Росен Йорданов разговаря Валерия Василева. Темата за морала в политиката безспорно е много важна и актуална в обществото ни, но и твърде сложна - какви са вашите основни..
Децата от България ще имат възможност да участват за пета поредна година в XIX Световен конкурс за детско хайку, организиран от JAL Foundation в Япония. Темата на тазгодишното издание е „Звук“, а млади автори до 15-годишна възраст могат да изразят своята креативност чрез кратката японска поетична форма хайку, съчетана с рисунка. Това каза Зорница..
Да използваме летните дрехи в есенната визия, като съчетаваме например любимите си летни топове с жилетка или сако. Този съвет даде за предаването "Новият ден" имиджовият консултант Румяна Димитрова. Когато купуваме дрехи, да залагаме на качествената и красива кройка, с добра изработка, и да мислим за поне още три дрехи, с които може да бъде съчетана,..