Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бави се процедурата за прехвърляне на Паметника на "Почивка" на Община Варна, монументът е изваден от списъка за приватизация

Снимка: Олга Добрева, Радио Варна

Паметникът на българо-съветската дружба остава собственост на държавата до приключване на процедурата за прехвърляне на Община Варна.

Бъдещето на Паметника на българо-съветската дружба във Варна отново беше тема на разговор по време на срещата на областния управител проф. Андрияна Андреева с народния представител Стела Николова и общински съветници от „Да, България“, съобщават от Областна управа.

Паметникът на "Почивка" във Варна може да бъде превърнат в културен център

Областният управител уточни, че монументът е изваден от списъка за приватизация, тъй като има вече взето решение на Общинския съвет – Варна за прехвърлянето му на общината. Процедурата обаче все още не е финализирана.

Темата беше обсъждана и в предходни срещи между институциите, предвид големия недостиг на обществени и културни сгради в града. Идеята е около Паметника и прилежащия му терен да се обмислят варианти за социални, културни и образователни дейности, които да допринесат за обществената среда във Варна.

Предстои създаването на експертна група, която да направи оглед на държавни обекти в града, включително и на терена около монумента, за да се прецени реалното им състояние и необходимите средства за укрепване и бъдещо използване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общинските съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев остават в ареста

Задържаните и обвинени в участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления заедно с кмета на Варна Благомир Коцев общински съветници от "Продължаваме промяната" Николай Стефанов и Йордан Кателиев остават в ареста. Това реши състав на Софийския градски съд по искането за промяна на мярката им за неотклонение "задържане под стража"...

публикувано на 03.10.25 в 22:04

Прокуратурата е разпитала повторно бившия заместник-кмет Диан Иванов

Бившият заместник-кмет на Варна Диан Иванов, смятан за основен свидетел по делото срещу задържания кмет на Варна Благомир Коцев, е бил разпитан от прокуратурата вчера - 2 октомври. Диан Иванов: Не съм уличил кмета Коцев в престъпление Бившият зам.-кмет Диан Иванов във Фейсбук: Никой не се е свързал с мен, за да бъда разпитан по повод..

публикувано на 03.10.25 в 18:47

Доброволци са в изчакване да помагат във ваканционно селище Елените

В момента във ваканционно селище Елените всички отговорни институции са ангажирани в това да спасяват хората. Доброволците са на изчакване в региона и са в готовност да се намесят, но нека не се прибързва. Всяко струпване на хора в момента е проблем. Това подчерта за Радио Варна Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците във връзка с..

публикувано на 03.10.25 в 18:35

Наводнението в курортно селище Елените взе трета жертва

Вътрешният министър Даниел Митов  потвърди, че има трима загинали при наводнението във ваканционно селище "Елените".  "Единият гражданин се е озовал в приземно помещение, в момент, когато е прииждала първата голяма вълна. Спасителите са успели да спасят другите хора, които са в сградата. Има загинали и двама спасители. Единият от гранична полиция, а..

публикувано на 03.10.25 в 18:02

Дърво затвори пътя Балчик - Тузлата, мястото е отворено за движение

Паднал клон затрудни движението между Балчик и Тузлата около 16.00 часа днес, като почти затвори пътя. Мястото е вече обезопасено и отворено след намесата на полиция, пожарна и общинско предприятие "Благоустрояване и комунално стопанство". По време на операцията в непосредствена близост пада и бор, уточняват от Общинския съвет за сигурност, като и той е..

публикувано на 03.10.25 в 17:44

Ситуацията в област Варна е спокойна, 92 л/кв.м дъжд валя в Белослав

Спокойна е ситуацията в цялата област, към 17 часа няма данни за бедстващи населени места, няма наводнени домове, както и прекъсвания на електрозахранването. Това съобщи за Радио Варна областният управител проф. Андрияна Андреева.  ВиК-авария и запушени канали в някои домове - това е равносметката за община Долни чифлик.  Почти 100 литра на..

публикувано на 03.10.25 в 17:21

Задръствания и реки по пътищата във Варна, 67 л/кв.м се изляха от началото на деня

67 литра дъжд на квадратен метър се изля във Варна от началото на деня. Това обобщи за Радио Варна дежурният синоптик Венета Тодорова. Най-много са били валежите в Белослав - 92 л./кв.м. В Синдел са паднали 51 литра на квадратен метър.  Очаква се до края на тази вечер валежите в Североизточна България да спрат. Очакват се обаче нови валежи, които ще..

публикувано на 03.10.25 в 17:15