Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петдесет и двама курсанти от ВВМУ „Никола Вапцаров“-Варна положиха клетва

Тържествен ритуал по полагане на военна клетва на 52-ма курсанти от випуск 2030 за ВМС и випуск 2031 за Българската армия, от които 19 военни лекари, се състоя във Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна. 

Чуйте флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов: 


Началникът на училището флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов произнесе думите на военната клетва, които курсантите повториха. 


Мариана Петкова-майка на един от курсантите отправи поздрав от името на родителите, а курсант Йордан Шопов благодари на командирите и преподавателите от името на колегите си.

„Днес ние, курсантите от Висшето военноморско училище, положихме клетва пред своята родина. Съдбата ни повежда да следваме пътя на непреклонния български дух и несъкрушима воля – път, изпълнен с чест, съпроводен с отговорност и вярност. Прекрачвайки прага на училището, ние, курсантите от випуск 2030/2031 година, растем и се учим да се справяме с предизвикателствата пред нас. Днес е началото на нова страница в живота ни, изпълнена с успехи и възможности.“



Репортаж на Даниела Стойнова:

На церемонията беше прочетено и официално обръщение от президента Румен Радев, представено от вицеадмирал Митко Петев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Елена Нонева, ПД "Социалдемократи": Вървим към открита диктатура

Държавата върви към еднолично управление, замаскирано под формата на демокрация. Вървим към открита диктатура, а парламентът е под сериозна заплаха, а държавата още повече. Това каза председателят на Политическо движение "Социалдемократи" Елена Нонева в предаването на Радио Варна POST FACTUM , часове, след като движението обяви напускането си на..

публикувано на 21.10.25 в 18:30

ГЕРБ и ИТН поставиха въпроса за ротационно председателство на парламента

ГЕРБ и ИТН поставиха въпроса за ротационно председателство на Народното събрание. Това стана по време на заседание на Съвета за съвместно управление, съобщиха от ГЕРБ, предаде БНР. От там информират, че са започнали и конструктивни разговори между партньорите за Бюджет 2026. Разговорите по двете теми продължават и през следващите дни, а от утре се..

публикувано на 21.10.25 в 17:22
Снимката е илюстративна.

Битовата канализация в "Аспарухово" не може да поеме десетки нови жилищни сгради, необходими са инвестиции за над 100 млн. лева

Капацитетът на битовата канализация в район "Аспарухово" не е достатъчен за присъединяване на десетки нови жилищни кооперации. Необходимо е да бъдат извършени инвестиции в размер на 100 млн. лева, за да могат да бъдат изпълнени проектите. Финансирането не може да бъде осигурено от общинския бюджет, ще се търси подкрепата на държавата. Това каза..

публикувано на 21.10.25 в 16:15

Варненската пожарна със съвети за безопасност по време на отоплителния сезон

През есенно-зимния сезон значително се завишава потенциалната опасност от възникване на пожари в домовете поради неправилно ползване на отоплителни и нагревателни уреди или техническа неизправност. Правилният избор, компетентният монтаж и внимателната експлоатация на отоплителните уреди са гаранция за пожаро-обезопасеността на нашия дом. За да..

публикувано на 21.10.25 в 14:55
архив

Изясняват законни ли са постройките на ската в Максуда, подготвят ПУП

От администрацията на район "Одесос" започват изясняване на собствеността на имоти, попадащи на територията на Максуда. Ще проверяват законността на постройките на ската край бул. "Васил Левски" , след което ще се пристъпи към разчистване на терена от незаконните такива. Затягат контрола върху преместваемите обекти в центъра на Варна..

публикувано на 21.10.25 в 14:35

Задържаха двама при опит за взломна кражба във Варна

В резултат на проведена специализирана операция на територията на областния град полицаи от Областната дирекция на МВР във Варна са задържали двама мъже непосредствено след извършена взломна кражба. Инцидентът е възникнал снощи, около 00:05 часа, в търговски обект в централната част на морската столица. Извършителите са били задържани на място...

публикувано на 21.10.25 в 14:23

Радио Варна получи като дарение дипломата на първата говорителка на радиото Гинка Алатова

Радио Варна започва своя живот преди 90 години. Скоро ще станем на 91, но никога не забравяме началото. А то е свързано и с първата говорителка на радиото Гинка Алатова. Преди дни Радио Варна получи като дарение нейната диплома. Донесе я синът й Стефан Капитанов.  Гинка Алатова става говорител на Радио Варна след спечелен конкурс през 1936 година. Тогава..

публикувано на 21.10.25 в 14:08