Конкурсът се провежда вече 15-та година в партньорство между катедрата по Публична администрация в Софийския университет и семейство Бризби от Лондон. Всяка година катедрата предлага няколко теми на Джон Бризби, от които семейството му избира една. Конкурсът се обявява през януари и до месец май студентите-кандидати имат възможност да мислят и разработват дадената тема. Наградата е една - 500 британски лири и грамота. Комисията е в състав - ръководителят на катедрата по Публична администрация в СУ; представител на ректорското ръководство; представител на държавната администрация и студентът-носител на наградата от предходната година. Есетата се подават без авторство и се оценяват като анонимни. Решението се взима на консенсусна основа от всички членове на журито непосредствено преди Деня на специалността, когато се връчва наградата. Тази година беше връчена на 15 път. Залогът на председателстването на ЕС е голям - престиж, авторитет на страната и на нейното управление, което и да е то към онзи момент. В условия на несигурност като днешните не е лесно да се анализира административната готовност за 2019. "Аз обаче не изследвам политическите реалности, а само административния капацитет", казва Катрин Боянова, която като студента трети курс все още вярва, че политиката няма право да се намесва в административното кадруване. На хартия знаем, че администрацията трябва да помяга на гражданите, но на практика съвсем не е така. Често гражданите й пречат на администрацията и тя им показва назидателно пръст. "А не бива да е така", казва Катрин.
" Администрацията съществува, за да удовлетворява обществените потребности, за да бъде полезна някому и тя е част от обществения дневен ред и е нормално правилата за добра администрация и обслужване да бъдат задавани от гражданите/обществото/, публичната среда, както искате, така го именувайте", допълва Катрин Боянова. Според нея историята на демократичните институции в условията на мнопартийна демокрация е кратка, но наваксваща. "Основният и най-голям проблем на България що се отнася до администрация и капацитет се корени в това, че ние нямаме изградена институционална традиция. България започва своя демократичен път сравнително късно и на бързи обороти се опитва да навакса изоставането си от гледна точка на демократичните принципи на управление".
- защо пък управлението преди 89-та година да не отговаря на условията за демократични институции - сега чуваме че от определени среди се възражда носталгията по Живковото време... демократични ли са институциите обаче тогава?
"Малко цифри: над триста срещи ще бъдат проведени с България през второто половина на 2018 година и ще имаме нужда от над хиляда и триста души администрация, които да работят само по този проект! Но има ли България материална база, която да подсигури провеждането на тези над триста срещи? Има. Една от базите, на който трябва да се гледа с приоритет е Националният дворец на културата".
Друг важен елемент е нуждата от справяне с езиковото многообразие. Преводачите не са част от администрацията, но "без тях няма да стане", казва Катрин Боянова. Въпросът е дали това го разбира ли и самата администрация.
Цялото интервю на Ирина Недева с Катрин Боянова чуйте в звуковия файл.
Общинските съветници от "Синя София" в Столичния общински съвет предлагат обединение в дясно, като алтернатива на задълбочаващата се криза в управлението на общината. Сериозните проблеми пред кмета Васил Терзиев са много притеснителни, подчерта Вили Лилков. "Повече от година и половина ние нямаме програма, по която да се управлява Столична..
"Продължаваме промяната“ (ПП) отбелязват корупцията като един от основните недостатъци на 100-те дни управление на мнозинството, не се отказват от вот на недоверие към кабинета "Желязков" след получаване на конвергентния доклад за България. Това се казва в позиция на политическата сила, разпространена до медиите. Желязков отчете първите 100 дни..
2,5 милиарда лева са осигурени по новата Национална програма за енергийна ефективност на жилищни сгради. Средствата са с 500 милиона повече от осигурените за предходната програма. В Бургас премиерът Росен Желязков предостави документите на първия блок, който се санира по новата програма. В морския град 30 блока ще бъдат санирани със средства по..
Близки на деца, загинали в катастрофи, са на среща с изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Те настояват – разследванията на пътни инциденти с пострадали да приключват по-бързо, а наказанията на извършителите да са по-строги. Виолина Александрова от Шумен се оплаква, че разследващите бездействат по случай с катастрофа с трима..
След 2000-а година започна да се променя семантиката на 9 май – от празник на паметта, за който пееше със сълзи в очите Булат Окуджава, вместо мемориалната част започна да доминира тържеството на военното превъзходство и военния триумф. Това отчита Глеб Морев руският писател, литературен критик, културолог и журналист Глеб Морев. "Това трябваше..
Продължават вторичните трусове в Западна Турция, която вчера беше разлюляна от земетресение с магнитуд 6,2 по Рихтер. Все още се уточняват и щетите, причинени от него. Няма жертви и разрушени обитаеми сгради, но 150 души са пострадали, след като са скочили от високо, обзети от паника. В Истанбул днес и утре са неучебни дни. Силно..
Националният литературен музей организира литературна вечер под надслов "Сън за щастие" в къщата-музей "Петко и Пенчо Славейкови" в София по повод 159 години от рождението на Славейков-син. Ще прозвучат откъси от писма на Пенчо Славейков в изпълнение на актьора Стоян Чобанов, предаде БТА. Литературният изследовател Катя Зографова ще..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...