Паметник на кирилицата е издигнат в Плиска. Той е финансиран от арменския бизнесмен Карен Алексанян. Културно-историческият комплекс е посветен на 1 150-годишнината от покръстването на българите.
В двореца на кирилицата са изобразени всичките 30 букви от българската азбука. Те са ръчно изработени от камъка туф в Армения от 12 майстори под ръководството на известния в Европа скулптор Рубен Налбантян. Над тях се издига 12-метров метален кръст в основата, на който са 3-метровите фигури на създателите на азбуката, братята Кирил и Методий. Присъства и покръстителят на българите -, цар Борис първи. В двореца е построен и параклис на българския владетел. В постоянна експозиция от картини представя покръстването. Автори на платната са трима известни художници Иван Узунов, Михаела Михайлова и Вальо Гюлешев.
Бизнесменът Карен Алексенян обясни защо арменец прави паметник на българската история.
Плиска е родина на кирилицата и е редно в Плиска да има паметник на кирилицата. Аз го наричам това нещо „завръщане в родината“. Кирилица тръгна от тука, обиколи целият свят и сега, както се казва, намери покой в Плиска, за да могат всички православни славяни и не само, а хора, които учат и говорят на кирилица, да идват на поклонение.
Официалното откриване на Двореца на кирилицата ще бъде на втори май, денят, в който се провежда традиционният събор на Плиска.
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Не мисля, че новата формация на Корнелия Нинова има бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката и бивш висш функционер в..