Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Пламен Борисов: Животът твърде много е изпреварил семейното законодателство

Снимка: БГНЕС

Животът твърде много е изпреварил текстовете от семейното законодателство и затова е необходима спешна реформа, каза пред БНР адв. Пламен Борисов – председател на инициативата „Право на семеен живот“, която беше създадена в Деня на бащата. По думите му тази инициатива иска да навакса именно забавянето.

„Родителското отчуждение е емоционално насилие“, категоричен е той и добави:

„Има хора, които над 3 години не са виждали децата си физически. Причината е, че държавата не разполага с никакъв ефективен механизъм да изпълнява тези съдебни решения. Те имат съдебни решения, но нищо от това не се изпълнява. Това е една от точките на нашите искания – да се намери 100-процентова гаранция, че тези решения ще се изпълняват винаги. Злонамерените родители са много хитри в действията си, когато искат да осуетят изпълнението на едно съдебно решение и за съжаление изпълнителният процес, чрез съдебен изпълнител, много ги улеснява в това. В момента изпълнителният процес на нас, адвокатите, не ни служи за нищо друго, освен за събирането на доказателства за нови дела, което е безумно“, обясни проблемът адв. Борисов.

„Има неща, които могат да се наваксат само с правилно правоприлагане, т.е. на всички нива, всички институции да започнат да изпълняват правомощията и задълженията такива, каквито са им дадени. За съжаление обаче това няма как да се случи, ако не се направят другите реформи в законодателството, които да ги задължат в кратки срокове да се предприемат тези действия“, коментира от своя страна адв. Йорданка Бекирска – зам.-председател на инициативата. Тя добави, че именно заради такива забавяния страната ни е осъждана няколко пъти в Страсбург. По думите й синдромът на родителско отчуждение не съществува в Закона за защита от домашно насилие, което трябва да се промени.

Жертви на това са и жените, и мъжете, и децата, казаха двамата представители от инициативата. Адв. Борисов подчерта, че това съсипва живота и на тримата.

„Инициативата си е дала срок до 26 март да се съберат необходимите подписи. Сега търсим съмишленици, хора, които подкрепят нашите идеи, след което ще започнем да работим в посока на разработване на законодателни предложения. Ще започнем да работим съвсем целенасочено в посока да се измени законодателството и правоприлагането и съответно тази защита, която държавата е длъжна да гарантира, да започне да бъде ефективна.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05