Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект преобразява ресторант "Аязмото" в Център за православно наследство

В бившия емблематичен за Стара Загора ресторант ще има още природонаучна сбирка и музей на митрополитите

Снимка: Старозагорски новини

Сградата на ресторант „Аязмото“ в Стара Загора ще се превърне в Център за православно историческо наследство с природонаучна сбирка и музей на митрополитите.

В края на 2018 година общината в Стара Загора дари имота на Старозагорската митрополия. Общинският съвет в града възложи на архитект Петър Влахов предварителното изготвяне на идеен проект. В интервю за предаването "Преди всички" той увери, че няма да има заведение за обществено хранене или увеселително заведение.

"Ние имаме срок до 10 години да реализираме проекта, т.е. до 10 години този православен център трябва да започне да работи. Защо толкова дълъг срок? Знаете, че Аязмото е паметник на културата и на дендрологичното изкуство, което води след себе си един мъчителен процес за получаване на разрешителни от бившия отдел за паметници на културата, сега НИНКН /Национален институт за недвижимо културно наследство/ към Министерството на културата. Тромава процедура и неизвестна като времетраене, затова поискахме едно по-спокойно време, за да можем да минем всички тези процедури", обясни архитект Петър Влахов.

"По настояване на консултантите, от историческа гледна точка искат този музей да бъде реализиран с мултимедия, с холограми, по най-съвременен начин", допълни той.

Според предварителните оценки за изпълнението на строителните дейности ще бъдат необходими около 5 милиона лева. Средствата ще бъдат набирани от дарения. Български емигранти също имат намерение да дарят средства, потвърди архитектът. Влахов очаква скоро да бъде открита банковата сметка за даренията.

"Всички очакват тая сграда да придобие първоначалния си вид  и да започне да функционира, защото едва ли има гражданин на Стара Загора, който да го устройва сегашното положение на сградата", подчерта архитект Влахов. 

Такъв вид сграда до момента не е правена в България, подчерта той. „Такъв център, с такива разнообразни функции, още повече да има експозиция как едно място, един такъв паметник на дендрологичното изкуство е бил създаван“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40