Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в Историческия музей в Петрич.
Първата мраморна скулптура е на един от двамата внуци на първия римски император - Октавиан Август, които той е осиновил и обявил за свои наследници.
Потвърдено е времето, в което е създадена статуята - първите години от новата ера.
"Най-важното е "да заковеш" кога е създаден един артефакт, за да може след това в този период от време да търсиш паралели кой е този човек. Защото неговото лице е много персонално, индивидуално е, но не е от най-популярните – със сигурност не е император, иначе щяхме много бързо за го разпознаем", пояснява ръководителят на разкопките проф. Людмил Вагалински.
Статуята, открита на 3 юли в канала на Хераклея Синтика, не е на Бог Хермес, както се смяташе отначало, но е обожествена като него.
"Това се прави след смъртта на съответния човек. По този начин той се героизира. Хермес води душите на мъртвите, една от неговите функции е тази", разказва проф. Вагалински.
В стесняването на кръга от предположения учените стигат до извода, че става дума за персонаж от времето, в което е управлявал Октавиан Август, че е от елита на ранната Римска империя и вече е бил починал.
Учените са направили обстоен сравнителен анализ с други скулптури от античността, сходни с откритата в Хераклея Синтика. Така постепенно са отпадали хипотези.
Разказът ни отвежда до семейната история на първия римски император Октавиан Август, неговата единствена дъщеря Юлия, омъжена за най-добрия му генерал Агрипа и двамата им сина - Гай и Луций, осиновени от императора.
"Става дума за двама братя, които са римски принцове и са внуци на император Октавиан Август, синове на единствената му дъщеря. Толкова много е държал на тях, че лично ги е обучавал да четат, да плуват, дори да имитират неговия почерк. Те са неговото бъдеще, те са отрупани с почести твърде млади. Гай се справя много добре и като пълководец, воюва в Мала Азия, Армения, Персия. Получава рана и, за голяма изненада на своя дядо, тази рана той я подценява и умира от инфекция, в 4-та година след Христа. По-малкият – Луций, неочаквано за всички умира пак от болест, две години преди по-големия си брат, няма още 18 години, 2-ра година след Христа. В много кратък интервал от време. Когато умират тези две млади момчета, започват да им произвеждат статуи, надписи, чествания из цялата империя", посочва проф. Людмил Вагалински.
"Дали е Луций, дали е Гай – те са кръвни роднини, приличат си, а скулпторите от своя страна внасят своя почерк и не всичко е 1:1. Но датировката е сигурна, иконографията също. Най-близките, най-възможните са тези двама братя. Дали е Луций или Гай, ми е трудно да кажа. Огромен късмет имаме – в България нямаме такива изображения. Толкова ранни, толкова добре запазени. И затова по света реагираха толкова бързо!"
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..