Предвижда се съкращение на 1600 бройки – служители и празни щатове, в държавната администрация, което е под 2% от всички заети, съобщи пред БНР вицепремиерът Томислав Дончев.
„Оразмеряването на администрациите ни невинаги е адекватно на товара и работата, която вършат. Има звена, където броят служители не съответства на натоварването, т.е., е много по-малък, хората са претоварени. Има и много други звена, където работят повече хора, отколкото трябва. Заради това избягах от варианта да предложа съкращение на плоска ставка – 3,4 или 5%. Подобен подход би предизвикал това, че в преоразмерените звена нищо не би се променило, биха си заминали няколко души или биха се съкратили няколко празни бройки, а в претоварените звена ситуацията ще стане още по-тежка. Затова дадох шанс на колегите министри да преценят сами какви съкращения и движение на бройки могат да направят. Към момента резултатът е малко над 1600 бройки (хора и празни бройки), което е под 2% от всички заети в държавната администрация“, обясни Дончев в предаването „Преди всички“. По думите му, това е само първа стъпка, защото структурно има редица дефекти, които трябва да бъдат отстранени, включително чрез редуциране на звена. Той даде пример със звена с дублирани функции.
Вицепремиерът подчерта още, че администрациите трябва да се съобразят с процесите от последните 30 години. Според него част от тях изобщо не са адаптирани или повлияни от тези процеси:
„Някои от администрациите съществуват във времената, когато едно писмо е пътувало 7 дни и не е имало електронна поща и не е имало други комуникационни технологии. Те са оразмерявани съобразно други темпове, динамика на движение на населението“.
"Целта е да имаме по-малко на брой хора, работещи в държавната администрация. Те да бъдат по-мотивирани, по-честни, по-отдадени на работата си и по-любезни с гражданите“, каза Дончев. По думите му, има съпротива:
"Тя идва основно през колегите министри, които предполагам, че са подложени на вътрешен натиск от самите администрации. Но аз им казвам често – те се бъркат, те не са част от администрацията, те са там временно като представляващи гражданите. Тяхната основна функция е освен да ръководят ведомствата, да представляват и интереса на гражданите, който не винаги съвпада с интереса на служителите в администрацията".
Вицепремиерът посочи, че в администрацията са заети 100 хил. души.
"Темата съкращения е от края на миналата година, а първите резултати от анализите ще са готови март - април. Тези действия нямат каквато и да е връзка с изборния цикъл. В такава среда не се работи лесно, но това не е повод да не се прави нищо", каза Томислав Дончев. Той не изключи и възможността за чиновнически протести. Според него административната реформа не трябва да се отлага, въпреки недоволството, което ще има.
В Агенцията по вписванията ще има по-сериозни мерки и контрол на сигурността на системите, заяви Дончев. По думите му, това не предполага каквато и да било разлика по отношение на потребителите:
"Няма да има промяна в нито един стандарт, свързан с публичност и прозрачност – нито на информацията, нито на процесите, които текат там. Това означава по-стриктен контрол по отношение на сигурността на данните, информацията, системите – нещо, което е трябвало да се случи преди време".
За случая с разследването на Елена Йончева Томислав Дончев коментира: "Прокуратурата трябва да проверява и да повдига обвинения за всеки, за който има данни, че е извършил някакво престъпление. Позицията, която заема в момента, нито гласовитостта му трябва да му формира някакъв имунитет. Какви институционални механизми имам аз или някой министър или министър-председателят по отношение на действията на прокуратурата?".
Относно предстоящите европейски избори вицепремиерът изтъкна, че е много важно кампанията да мине в режим на добри послания. Той декларира, че няма намерение да участва в тези избори.
"Голямата задача е посланието – какво искаме, как си представяме Европа и каква промяна би следвало да се случи там. Безспорно е, че търсенето на резултата от тази кампания като вид диагностика за политическата конюнктура и подреждането на силите – това не може да бъде избегнато. Затова огромно значение има кой ще бъде първи. Дори в тази ситуация не бива да забравяме, че това са европейски избори и е хубав повод да се проведе все пак някакъв разговор за Европа. Най-вече това, което на мен ми липсва – Европа все повече си я представяме като инструмент за решаване на проблеми, а би следвало да е съюз, конструкция, която да следва дръзки цели", коментира Томислав Дончев. Той подчерта, че се очаква различен парламент и комисия.
За листата на ГЕРБ за евровота вицепремиерът каза: "Имаме достатъчно богата гама от личности, доказани. Всичко минава през процес на номинации, който тече в момента. Премиерът, като партиен лидер, няма как да няма финалната дума, но си има механизъм, по който се взема решение, а той в момента е в началото".
Интервюто на Силвия Великова с Томислав Дончев можете да чуете от звуковия файл.
От "Спаси София" алармират, че кметът на София Васил Терзиев иска минералната баня в Банкя да бъде отдадена на концесия. Общинският съветник Андрей Зографски определи предложението като скандално, тъй като в банята са инвестирани 9 млн. лв. общински пари, а според внесения доклад, годишната концесионна такса ще бъде 200 хиляди лева...
Депутатът от ПП-ДБ Богомил Петков съобщи, че е бил призован от служител на КПК да даде показания по анонимен сигнал за корупция в качеството си на кмет на столичния район „Витоша“. Проблемът е, че той е депутат от Габровския избирателен район и никога не е бил кмет, стана ясно от обясненията на Петков в кулоарите на НС: "В 10:14 часа ми се..
Столичният общински съвет решава ще бъде ли завършен изцяло булевард "Тодор Каблешков". Кметът на София Васил Терзиев настоява СОС да одобри промяна в подробния устройствен план, като да позволи отчуждаване на имот, попадащ върху част от новия булевард. От групата на "Спаси София" бойкотират решението. Мотивът им е, че такова действие ще..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически..
Народното събрание записа окончателно, че таксата в платената форма на обучение на студентите във висшите учебни заведения не може да превишава 60% от издръжката на студент в държавна поръчка. С промените в Закона за висшето образование е прието, че за студентите в заварено положение размерът на таксите на обучение не може да бъде по-висок от..
Шри Шри Рави Шанкар казва, че "няма лоши хора, единственият виновник и престъпник е стресът". Човек се държи агресивно заради стреса, умората е причина за липсата на енергия , каза в интервю пред БНР Константин Драгов, един от учителите, разпространяващи учението на индиеца Шри Шри Рави Шанкар. След 3 години чакане гуруто пристига в..
С решение на правителството от държавния резерв се освобождават 33 хиляди литра бутилирана вода и се предоставят безвъзмездно на кмета на Велико Търново. Водата е за хората в село Никюп, където е обявено частично бедствено положение заради липсата на вода. Решението е част от мерките, които правителството предприема за подпомагане на..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...