Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разруха и забрава тегнат над Венета Ботева един век след нейната смърт

4
Единственият белег върху сградата, че в този дом са живели Венета и Иванка Ботеви, е разцепена през средата паметна плоча, поставена от признателни жители на Велико Търново през 1948 година
Снимка: Здравка Маслянкова

На 27 февруари се навършват 100 години от смъртта на Венета Ботева - съпругата на поета-революционер Христо Ботев. Във Велико Търново, където е родена и живяла Венета Ботева с дъщеря си Иванка, за семейството напомня разцепена паметна плоча върху дома им. Къщата, която е паметник на културата, се руши, а приземният етаж е превърнат в склад.
   

Венета Ботева напуска този свят на 72 години, унижена и забравена от свободна България. 100 години след смъртта ѝ забравата е не по-малка. В дома й на улица „Митрополит Панарет Рашев“, носеща името на вуйчо ѝ, разрухата е повсеместна.

Огромната къща в началото на стария град във Велико Търново е с типичната архитектура на Следосвобожденска България, паметник на културата, но е в окаяно състояние. Вторият етаж е видимо необитаем, от фасадата падат парчета мазилка. Част от първия етаж е превърнат в склад, пълен с непотребни вещи и стотици касетки с празни бутилки. До него е хранителен магазин, който държат възрастните собственици на къщата на Венета и Иванка Ботеви., които отказаха да коментират за програма „Хоризонт“, споделяйки само, че им е трудно да преживяват, камо ли да направят ремонт на имота. Преди десетина години изгорял покривът на къщата на Венета Ботева, за ремонта собствениците теглили кредит, който още изплащат, коментираха само те.

Община Велико Търново може само да дава предписания към собствениците, коментира арх. Донка Колева - главен експерт в общинската дирекция „Култура“:

„Къщата е декларирана за архитектурна културна ценност в списъците на НИНКН 1980 и 1985 година. Категорията, понеже е свързано с живота на Иванка и Венета Ботеви, е от местно значение. Ние трябва да се отнасяме със съответната почит и към архитектурата, и опазването на тези сгради. Както изисква законодателството, ние правим предписания, но от моята дългогодишна практика мога да кажа, че понякога е невъзможно собствениците, поради възрастта и липсата на достатъчно средства да извършат веднага ремонтите“.

Единственият белег върху сградата, че в този дом са живели Венета и Иванка Ботеви, е разцепена през средата паметна плоча, поставена от признателните търновци през 1948 година. 

Докато поддръжката на сградата е задължение на собствениците, то състоянието на паметния знак е отговорност на Общината, уточни архитектът:

„Има едни програми, по които ние обхождаме, имаме мониторинг на тези плочи, но ето сега вие съобщавате за това и мисля, че ще вземем необходимите мерки да проверим плочата и, ако има нарушени текстове, нечетливост, да бъдат възстановени, защото това си е един вид признание какво се е случвало в този дом“.

Къщата на Венета и Иванка Ботеви не е прецедент, но общината и държавата са безсилни да опазят старините, коментира още архитект Колева“ 

„В законодателството няма форма, с която ние насила бихме казали на тези собственици да напуснат сградата, ако не могат да я поддържат. За разлика от законодателството в европейските държави, където има такъм механизъм и хората доброволно отстъпват, предават или продават имота и вземат друг, който е по техните сили и възможности“.

След последните вандалски прояви, които оскверниха гроба на Иванка и Венета Ботеви във великотърновския парк „Дружба“, доброволци и общината се задействаха и възстановиха паметната плоча и снимките на двете жени в живота на Христо Ботев.

Как гледат на сегашното състояние на къщата на Венета и Иванка Ботеви великотърновци и туристи, както и подробности – можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..

публикувано на 08.11.24 в 11:00

Стенопис с приказни образи от Витоша в столичния квартал "Стрелбище"

Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..

публикувано на 07.11.24 в 10:13

Антарктическият кораб "Св. св. Кирил и Методий" потегля на поредна мисия

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози , които ще наблюдават птиците..

публикувано на 07.11.24 в 09:26

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15