Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето на руските енергийни проекти в България

3
Снимка: БГНЕС

„Енергийните проекти у нас се характеризират предимно с говорене. Но външните партньори на страната ни в последните години са по-чувствителни. Затова не е достатъчно само да се изрази желание за строителство. Създава се усещането, че тъпчем на едно място – много се говори, а нищо не се случва. Сметката никога не излиза, защото в повечето случаи тези проекти са политически мотивирани, тоест, не се разглеждат от гледна точка на това дали са добра новина за икономиката“. Това каза пред БНР Калоян Стайков от Института за пазарна икономика по темата за бъдещето на руските енергийни проекти в България.

„Другото характерно нещо за големите енергийни проекти е – освен че се говори много за тях, за тях се харчат и много пари, а накрая, като теглим чертата и видим какво имаме срещу тези пари, се оказва, че нямаме нищо. Това беше с АЕЦ „Белене“, с „Южен поток“ също, коментира Стайков в предаването „Нещо повече“.

Според Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите, между България и Европейската комисия вероятно ще има проблеми заради проектите „Турски поток“ и АЕЦ „Белене“, но „не толкова драматични, че да не могат да бъдат разрешени“.

„Не трябва да се надяваме на това, че ЕК ще вземе решение за тяхната геополитическа или икономическа рационалност. /…/ Икономическата рентабилност на тези проекти е под въпрос, както и енергийните перспективи на България и ЕС. Газовата консумация спада и това е политически и регулаторно обосновано. В същото време се изграждат множество газови проекти и не е ясно как тази инфраструктура би постигнала някаква възвръщаемост“.

„Защо и в двата случая Русия много настоява за тези проекти?! Защото следват т.нар. „стратегия на препречване“. /…/ Трябва да се зададе въпросът – след като голяма част от доставките ще се прави чрез втечнен газ, как ще се запълват тръбите за един свиващ се пазар“, допълни още Попов.

Интервюто с Калоян Стайков и Юлиан Попов можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Три дни "Дефиле на младото вино" в Пловдив

С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът "Дефиле на младото вино", който ще продължи до неделя. Участниците в 16-ото издание на фестивала са 65, сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51.  За тях и за посетителите широко отварят врати 18..

публикувано на 22.11.24 в 08:37

Служебният премиер Димитър Главчев на посещение на ГКПП "Кулата"

Служебният премиер Димитър Главчев ще посети днес следобед  Граничния контролно-пропускателен пункт "Кулата", съобщиха от  пресслужбата на Министерски съвет, без да уточняват какъв е поводът за посещението му.  Проблемът с компрометираната  инфраструктура на един от най-натоварените ни гранични пунктове обаче е на път да намери решение...

публикувано на 22.11.24 в 08:30
Бившият главен прокурор на Флорида Пам Бонди.

Доналд Тръмп номинира Пам Бонди за главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди за главен прокурор, след като Мат Гейц, който беше първата му номинация - оттегли кандидатурата си, предаде Асошиейтед прес. Пам Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп. Тя е председател на мозъчния тръст Институт за политика "Америка..

публикувано на 22.11.24 в 08:23
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурност Жозеп Борел

Борел на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина в Кипър

Кипър е домакин на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина. За участие в нея днес в Никозия пристига върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. Двудневната визита в Кипър на Жозеп Борел е част от обиколката му в Близкия изток, като той идва на острова след..

публикувано на 22.11.24 в 08:22

Дмитро Кулеба: Украйна не се страхува от Путин

"Украйна не се страхува от Путин", заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..

публикувано на 22.11.24 в 08:15

100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски"

У нас ще пристигнат делегации на всички поместни православни църкви по повод 100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски".  Празникът се отбелязва на 23 ноември, когато църквата почита паметта на Свети Александър Невски. Празнични богослужения ще бъдат отслужени днес и утре по повод 100 години от..

публикувано на 22.11.24 в 08:08
доц. Христо Орманджиев

Христо Орманджиев: Парламентарната криза е заложена с поправките в Конституцията

Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание . Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право  във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни , смята той. Съгласие на народните представители..

публикувано на 22.11.24 в 07:59