„Енергийните проекти у нас се характеризират предимно с говорене. Но външните партньори на страната ни в последните години са по-чувствителни. Затова не е достатъчно само да се изрази желание за строителство. Създава се усещането, че тъпчем на едно място – много се говори, а нищо не се случва. Сметката никога не излиза, защото в повечето случаи тези проекти са политически мотивирани, тоест, не се разглеждат от гледна точка на това дали са добра новина за икономиката“. Това каза пред БНР Калоян Стайков от Института за пазарна икономика по темата за бъдещето на руските енергийни проекти в България.
„Другото характерно нещо за големите енергийни проекти е – освен че се говори много за тях, за тях се харчат и много пари, а накрая, като теглим чертата и видим какво имаме срещу тези пари, се оказва, че нямаме нищо. Това беше с АЕЦ „Белене“, с „Южен поток“ също, коментира Стайков в предаването „Нещо повече“.
Според Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите, между България и Европейската комисия вероятно ще има проблеми заради проектите „Турски поток“ и АЕЦ „Белене“, но „не толкова драматични, че да не могат да бъдат разрешени“.
„Не трябва да се надяваме на това, че ЕК ще вземе решение за тяхната геополитическа или икономическа рационалност. /…/ Икономическата рентабилност на тези проекти е под въпрос, както и енергийните перспективи на България и ЕС. Газовата консумация спада и това е политически и регулаторно обосновано. В същото време се изграждат множество газови проекти и не е ясно как тази инфраструктура би постигнала някаква възвръщаемост“.
„Защо и в двата случая Русия много настоява за тези проекти?! Защото следват т.нар. „стратегия на препречване“. /…/ Трябва да се зададе въпросът – след като голяма част от доставките ще се прави чрез втечнен газ, как ще се запълват тръбите за един свиващ се пазар“, допълни още Попов.
Интервюто с Калоян Стайков и Юлиан Попов можете да чуете в звуковия файл.
Очаква се бъде направен оглед на щетите, нанесени от градушката с големина на орех вчера в Община Севлиево - в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Ловнидол, Градница, Карамичевци, Душевски колиби, Кастел и Търхово. "Каквото не унищожиха студовете и сланите, градушката го довърши", цитират в социалните мрежи от Общината кметът на Батошево..
Водният сектор е е останал без експерти и без специализирани работници. За това предупреди в ефира на БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение". Депутатите удължиха срока на действие на комисията за безводието Днес в НС ще се проведе поредното заседание на временната парламентарна..
Световната здравна организация заяви, че здравната система в Ивицата Газа е на ръба на оцеляването, след като израелската армия засили военните операции в анклава. Четири големи болници в Газа са били принудени да прекратят медицинските услуги поради станали инциденти в близост. Мисиите на здравната агенция на ООН, които са се опитали да..
Федерален съд в Съединените щати повдигна обвинения в убийство на мъжа, задържан за стрелбата във Вашингтон, при която бяха убити двама служители на израелското посолство. Повдигнато му е и обвинение за причиняване на смъртта на чужди граждани. Заподозреният е 30-годишният Елиас Родригес от Чикаго и е служител на Американската остеопатична..
Президентът Румен Радев ще удостои с държавни отличия дейци на културата и науката днес на официална церемония в Гербовата зала на президентската институция, на която ще присъства и вицепрезидента Илияна Йотова. Посмъртно с орден "Свети Свети Кирил и Методий" - огърлие ще бъде отличен българският писател и драматург Пенчо Линов, известен с..
В София ще се проведе протест на площад "Македония" излизат граждани срещу КНСБ и КТ "Подкрепа". Той започва в 12 часа. Демонстрацията срещу синдикатите е под мотото "Не на приоритета на нискоквалифицирания труд пред знанието". В социалните мрежи организаторите уточняват, че "настоящото събитие е гражданска инициатива срещу политиките и..
КЗК не е нужно да чака да бъде сезирана за даден проблем, за да тръгне да го разрешава. Акцентът е върху проактивността. Това обясни пред БНР Христо Копаранов, адвокат по конкурентно и потребителско право. По думите му, в момента няма усещане, че КЗК работи . "КЗК има възможност да се самосезира, да прави секторни анализи . Проблемът е..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..