Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90 години от първия концерт на Академичния симфоничен оркестър, създаден от Саша Попов

Проф. Саша Попов

През 1928 година по инициатива на прочутия цигулар и диригент, преподавател в Музикалната академия - Саша Попов, се създава симфоничен оркестър, който да пропагандира класическата музика с публичните си концерти, да възпитава вкус към музикалното изкуство. Основа на този състав става малкият учебен студентски оркестър към Музикалната академия. Най-изтъкнатите български инструменталисти са привлечени като лектори в оркестъра, за да обучават участниците студенти, да ги запознаят с богатия симфоничен репертоар, и всички с готовност приемат тази задача.

Първи концертмайстор на оркестъра е Михаил Балкански. Оркестърът наброява 65 музиканти, 30 от които са лектори. На 18 декември 1928 г. Министерството на просветата одобрява създаването на оркестъра, отпуска се малка субсидия и първата репетиция е на същия  този ден. Съставът се ръководи от управителен съвет, включващ директора на Музикалната академия  Димитър Хаджигеоргиев, диригента Саша Попов, секретар и трима съветници.

Първият концерт на АСО е на 4 март 1929 г. във Военния клуб в столицата. Изпълнени са увертюра към операта „Танхойзер“от Вагнер, Концерт за пиано и оркестър №1 от Лист със солист Димитър Ненов и Симфония №4 от Чайковски. Дирижира Саша Попов. Интересът на публиката е голям. Още същата година оркестърът посещава Стара Загора и Пловдива, а през лятото участва и във Варненските музикални тържества. Така за шестте години, в които съществува, АСО изнася 100 симфонични концерта.

През 1935 година приключва успешната дейност на оркестъра поради липса на материална подръжка, лоши условия за работа и липса на инструменти. Но постигнатите резултати от работата му са видими - създаден е интерес в публиката към симфоничната музика, към творчеството на българските композитори. Следващата година оркестрантите от АСО и от съществуващия тогава Гвардейски оркестър създават Царския военен симфоничен оркестър. Отнова диригент е Саша Попов, който продължава пионерското си дело.

В Златния фонд на БНР се съхранява запис на Академичния симфоничен оркестър от 1935 г., както и интервю от 1974 г. с големия български диригент и цигулар Васил Стефанов, който е започнал пътя си на музикант именно в АСО. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29