Въпреки че вече има близо 100 случаи на заболели от морбили у нас, опитите на „антиваксъри“ да се омаловажи добиващото епидемични стойности вирусно заболяване продължават, а в дискусионни групи в интернет могат да бъдат намерени различни тези, с които се обяснява защо ваксините са опасни и не дават гаранция срещу вирусите. Преди дни от Фейсбук дори съобщиха, че засилват борбата с дезинформацията за ваксините. От социалната медия обявиха, че ще скриват групи и страници, които разпространяват неверни информации за ваксините, от функцията "търсене" на сайта си.
Оказва се, че проблемът не е само български. Здравните власти в САЩ съобщават за над 200 случая на заболяването, регистрирани в 11 щата. Законодателите там дори обмислят варианти за включване по-категорично в дебата „за“ или „против“ ваксините.
Един от най-добрите вирусолози у нас - професор Златко Кълвачев, лекар в МБАЛ "Надежда", а преди това - вирусолог в Института за научни изследвания в Каракас, Венецуела, където ръководи лабораторията по вирусология, коментира за БНР:
„Сега виждаме резултата, реалността от това, което стана, благодарение на дезинформацията“.
Кълвачев, който е автор на повече от 150 научни публикации и 4 изобретения, специализирал в Русия, Финландия, Индия и в САЩ, допълни:
„Ваксините са изключително полезни. Те са избавили човечеството от редица смъртоносни болести. Има безкрайно много примери. Няма нито един пример, научно доказан, публикуван в научно списание, за това, което се говори - за аутизъм или за нещо друго. Да, всички ваксини, всички продукти имат странични явления. Аспиринът също има. Да не пием аспирин ли?! Категорично трябва да засилим здравната информация - да достига до правилното място и хората трябва да вземат правилни решения, но информирани, защото имаме лично здраве, но има и обществено здраве. Аз съм съгласен, че трябва да зачитаме личното право на този, който не иска да ваксинира детето, но в същото време съм съгласен и с огромната група, която не иска в детската градина или в училище да ходи едно заболяло дете и да ръси вируси“.
В случая с морбили у нас няма пробив в системата, защото всичките близо 100 случая са сред неваксинирани, допълни медикът. Имунизационният календар у нас е „много хубав“ и работи чудесно, но предвид сегашната обстановка и зачестилите случаи е редно втората имунизация да се изтегли няколко години по-напред, изрази лично мнение той.
„Сега е 13 месеца и 13 години. Нищо няма да се случи, ако се смъкне с няколко години и втората имунизация. Това го решава министерството. Тези неща трябва да са перманентни, не трябва кампанийни“.
Здравните власти у нас реагират адекватно на ситуацията, категоричен е той. Медикът сподели, че не е имал проблеми с антиваксърски настроения в миналото. Той даде пример с Япония, където при съмнения, че ваксините създават проблем, експертна група провежда необходимите изследвания:
„След това обаче, като завърши тази проверка, тази група излиза с експертно становище. Това е ставало винаги по света. В България имаше толкова случаи, които са разследвани по най-различни ваксини и проблеми и след това никой не излезе да каже какъв е резултатът. Резултатът винаги е бил, че няма връзка между появата, дори и на смъртни случаи и ваксинациите“.
Заключенията на експертите трябва да достигат не само до подателите на искане за изследване, а „до цялото общество, за да се види, че действително няма случай“.
Има проблем с общата здравна култура на населението, категоричен е ученият.
Репортажът на Младен Петков и интервюто на Лора Търколева с проф. Златко Кълвачев можете да чуете от звуковия файл.
Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..
120 млн. лева ще инвестира в Бургас една от най-големите български компании за ремонт на самолети от гражданската авиация. На площ от 74 дка фирмата ще изгради хангарни комплекси с капацитет за 7 производствени линии. В залата на Община Бургас днес беше подписано споразумение между Сливенската епархия и инвеститора за терена, върху който..
Финансовият министър Теменужка Петкова е провела среща с партньорите в управлението по повод напрежението около назначението на бившия служебен министър на финансите Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция. От групата на "Демокрация, права и свободи - ДПС“ реагираха остро, тъй като назначението не е било обсъдено с тях...
Имаме тренд надолу на индекса за възприятие на корупция , съобщи Калин Славов от "Прозрачност без граници" в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира резултатите от Индекса на възприятие на корупцията за 2024 г. България - предпоследна в ЕС по индекс на възприятие на корупцията Според анализа резултатът е 43 точки..
Тази година от община Монтана почетоха 43 семейства с дългогодишен брак от селата Смоляновци, Славотин и Долна Рикса. Кметът на Монтана Златко Живков поднесе благопожелания и подаръци на щастливите семейства: "Ние сме българи и християни, семейството е ценност", заяви Живков. В Смоляновци за първи път събират на едно място семейства с над..
Районната прокуратура в Бургас разследва 9 случая за употреба на вейпове с опасното вещество хексахидроканабинол от непълнолетни лица. Данните представи зам.-районният прокурор Марияна Калудова на заседание на Местната комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни. При 2 от случаите, от месец ноември, се е..
200 милиарда евро ще бъдат на разположение за развитието на изкуствения интелект в Европа и България трябва да се възползва максимално от тази възможност. Това каза министър-председателят Росен Желязков в Париж, където участва в срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект. Премиерът Росен Желязков участва в AI форума на високо равнище в..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..