"Омразата към журналистите прерасна в насилие" – това е основният извод на „Репортери без граници“ в годишния доклад за свободата на медиите в света. В едва всяка четвърта страна от проучените 180 държави ситуацията със свободата на печата е относително добра, предупреждава неправителствената организация. България запазва непрестижната 111-а позиция.
България отново е на последна позиция както в ЕС, така и на Балканите. Страната ни е критикувана за всеобхватната корупция и неефективната съдебна система, пояснява Кристиян Мир от „Репортери без граници“.
Най-тревожна е ситуацията в България. От години страната заема едва 111-о място в класацията заради растящи клевети и заплахи срещу журналисти, прерастващи вече и във физическа разправа.
„Репортери без граници“ отбелязват, че в България има, „сговор между медии, политици и олигарси“. Отпускането от правителството на суми от еврофондове на определени медии се извършва в пълна непрозрачност, улеснявайки корумпирането на медии, които съответно услужливо избягват да засягат щекотливи теми.
Организацията отчита тревожна тенденция в цяла Европа, където свободата на медиите е вече силно застрашена, смята Мир, и обяснява:
„В редица европейски страни се надига голяма популистка вълна. Популистки партии дори управляват, например в Австрия и Унгария. Те са изключително враждебно настроени към критични и разследващи журналисти. Това води до нарастване на насилието срещу журналисти“.
Заплахите и насилието водят до страх сред журналистите, допълва Кристиян Мир. Именно в това „Репортери без граници“ виждат основната причина три скандинавски държави да водят в годишната класация. За трета поредна година първо място заема Норвегия, следваната от Финландия, Швеция и Холандия.
Извън Европа прави впечатление, че Съединените щати, които са на 48 място, губят три позиции в сравнение с миналогодишната класация поради растящата нетърпимост към медиите в резултат на изказванията на президента Доналд Тръмп. А в дъното на класацията вече не е Северна Корея, която е изместена от Туркменистан.
Съседна Турция също е една от най-зле представителите се страни по свобода на словото, като тя е на 157-о място. Южната ни съседка е единствената държава, в която журналист е подсъдим за съобщаване на данните от т.нар. Парадайс пейпърс – милиони документи, проучени от международен консорциум от разследващи журналисти, разкриващи укриването на данъци от богати хора.
Русия е определяна като „пионер на репресиите“ също пада – до 149-то място.
В доклада се посочва също, че броят на страните по света, в които журналистите могат да работят спокойно намалява.
"Назначението на Людмила Петкова като директор на Изпълнителната агенция за държавна финансова инспекция е скандално" . Това заяви пред БНР Надежда Йорданова – съпредседател на Парламентарната група на ПП-ДБ и бивш правосъден министър. Според нея назначението не е мотивирано . Ако е отстранена поради определени съмнения за нейния..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Рафаел Глюксман разкритикува Европа заради двойствената й роля по отношение на помощта на Украйна. В пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург той нарече поведението на ЕС "стратегически фалит": "Тези 200 млрд. евро руски обществени авоари, замразени в нашите банки,..
"Търговията е от изключителна компетентност на ЕС, страните членки не могат да преговарят сами" - това каза говорителят на Комисията Улоф Гил в отговор на въпрос как ще се търси общ отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на стомана и алуминий. Той добави, че причината те да решат да дадат пълномощията на..
Парламентът на Украйна позволи окончателно закупуването на двата ядрени реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", съобщава "Ройтерс". Те са предназначени за атомната електроцентрала "Хмелницки", която работи с намален наполовина капацитет след аварията в Чернобил, е пояснил украински депутат пред агенцията. При скорошното си посещение в Украйна..
Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..
Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..
Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да..