Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Данаилов: Не е въпросът да блеснеш за момент, а да удържиш по-дълго

Не съм живял със самочувствието, че съм върховен, казва в навечерието на Великден обичаният актьор

4
Стефан Данаилов
Снимка: БГНЕС

Стефан Данаилов режисира пиесата „Актрисата“, която ще се играе на голяма сцена в Народния театър „Иван Вазов“. В нея той изпълнява и своя роля - на швейцарски банкер. Премиерата е в началото на юни.

В предаването "Хоризонт за вас" актьорът разказва, че когато представял книгата си "Романът на моя живот" на фестивала „Сцена на кръстопът“ в Пловдив, попитал хората в залата искат ли да го видят на сцената като актьор, а единодушните възгласи го мотивирали още повече да направи тази пиеса, предложена му от Ася Пенчева, която също има участие в проекта.

„Освен това самата пиеса ме интригува, тъй като разказва за финалното представление на една английска актриса, която трябва да изиграе последното си представление, преди да замине за Швейцария, където има поредният контакт с някакъв мъж. И решава да промени живота си“, пояснява Данаилов.

Сюжетът в историята се заплита около конфликта с близки и приятели, които не могат да повярват, че актрисата ще напусне сцената и ще се потопи в живия живот. „Защото актьорът, измислена особа сме ние. Живеем с представите на разни герои. Това много ме интригува, знам как актриси в определена възраст се налага да напуснат сцената, поради това, че  драматургия за възрастни актриси много малко има. Самият аз знам какво преживява един артист, когато знае, че повече няма да излезе на сцената, а там е страстта ни, силните емоционални чувства, високият адреналин.“

Искам да изиграя швейцарския банкер не в неговия лъснат образ, какъвто си представят зрителите, а малко хипи, сподели Стефан Данаилов. „Такъв добър човек, много влюбен, 35 години я гони и накрая успява да направи впечатление на тази жена и тя да тръгне с него. Това е и комедия, и в същото време е тъжна история.“

Противник съм на тъгата, макар че ме гони от време на време, признава още големият актьор, който смята, че „човек трябва да си представя нещата по-ведро, по-бодро, за да може да преодолява всякакви несгоди, проблеми, болести.“

През 80-те години на миналия век Стефан Данаилов участва в едно от хитовите предавания на БНР „Звезди посред бял ден“, за което днес казва: 

„Беше чудесно предаване. Там звучеше такава музика, каквато никъде не се пускаше. Там се правех на Ален Данаилов и Стефан Делон. Беше много слушано предаване, харесваха го хората много.“

Радвал съм се на своята популярност. Не е въпросът да блеснеш в един момент, а да го удържиш по-дълго време, признава Данаилов и не крие, че интересът към него и днес продължава да бъде голям. „Макар че вече има поколения които не знаят кой съм, но то е нормално това. За сметка на това техните баби, майки си спомнят още за чичо Ламбо.“

„Има-няма, като се събудя сутрин си викам: „Абе, Ламбе, къде си хукнал, бе, брато? Ти си на 76 години бе, брато. Не ми се вярва чак, ама това е животът. Много е хубаво да вършиш нещо, което е пред хората и хората го харесват. Виждам сега как родни политици се опитват да бъдат харесвани от хората, обаче трудно им се получава.“

Още си спомня съвета на Апостол Карамитев, че „само в театъра актьорът може да развива таланта си“, защото киното те изхвърля в един момент.

За разлика от 15-те минути слава при спортистите, нашата професия е по-дълготрайна и ако ти си сериозен в работата си и не си си повярвал, че си най-великият и започнеш за правиш глупости, има шансове да продължат да те харесват хората, казва още Стефан Данаилов. „Защото в края на краищата ти се бориш за публиката, за хората, които ще дойдат в салона да те гледат и ще станат да ти ръкопляскат“.

Не съм живял със самочувствието, че съм върховен, че съм върхът, допълва той. „Аз бях много лаком за работа – много театър, много кино, много телевизия, много халтура, пях, танцувах – какво ли не правих! Но това е работа. Ти излизаш пред хората и се бориш за своето име.“

„Когато ми намаля киното – след 74-а година имаше такъв период, работех като луд телевизионен театър. И съм изиграл толкова пиеси, които на сцената, в театъра нямаше да мога да ги изиграя, нямаше и да се поставят. При това бях малко разглезен, аз съм снимал по 4-5 филма едновременно, обаче тази лакомия край няма.“

За нищо не съжалявам, всичко беше такова, каквото съм си го искал – с грешки или без грешки, споделя още Стефан Данаилов.

Помни как когато с покойния Велко Кънев играели „Бесове“ по Достоевски в размирните години, през 90-те, на сцената имало повече актьори, отколкото публика в залата. „И разказваме за това, което става на улицата, ама кой да дойде да го види. Защото оня гявол, г-н Достоевски, го е написал много сериозно.“

С напредването на възрастта човек започва да си търси греховните моменти, смята още Данаилов, който определя себе си като ляв човек, но не безбожник.  

„Истината е, каквото да ви мрънкам, че е красив празник (Великден) – пролет, живот, червеното яйце да си натъркате, първото, за здраве, за щастие. Аз правя само червени яйца, само червени.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38