МиГ-15 в Голям извор е поставен от колеги пилоти заради друг пилот. При авиоинцидент преди близо 40 годиниМарин Стефанов загива. Веселин Велев, председател на Съюза на запасните офицери в селото и приятел на пилота си спомня, че идеята възникнала спонтанно, за да почетат паметта му.
„Уведомихме и кметството и се притеснявахме – ще искат някакви пари, откъде ще ги извадим (то беше никакво времето), а то се оказа, че някаква марка трябваше – символична, 600 лева, те, парите, бяха с по-ниска стойност – плати кметството една такава марка.
Оттам нататък делото поел Огнян Стойков, друг приятел на Марин Стефанов. Той си спомня, че когато през 1995-та година решили да поставят самолета в Голям Извор, МиГ-15 вече били свалени от въоръжение, защото вече имало нови самолети. Стойком коментира, че дори и в трудните първи години след промените, армията е работила много добре.
„Продължава да се лети, както трябва. За да се поддържа нивото на един летец, има изисквания – нальот минимум, да кажем, 100 часа. Това нещо се е правело.“
Армията е консервативна система и обществените промени стигат до нея със закъснение, смята той. Закъснението на реформите го заварва на поста заместник-началник на Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия. Така историята му отрежда да види последните месеци преди закриването му. Но като преподавател в преобразувания във факултет филиал във Военния университет във Велико Търново, на проф. Огнян Стойков е писано да види и възстановяването на училището в Долна Митрополия.
И докато проф. Огнян Стойков очаква повторното отваряне на военновъздушното училище, а и новите изтребители, каквито и да са те, кметът на Голям Извор Илиян Маринов споделя, че поставеният МиГ-15 вече става част от историята и на селото.
„Този самолет е наша гордост“, казва той и не крие колко са помогнали от клуба на местните жители в София.
„Те отпуснаха средства, специалисти. Дойдоха на место със съответната техника и боя, пребоядисаха самолета. Бяха намерени снимки на самолета, с истинския номер, който е бил този самолет, и инициалите, които се слагат на летателната техника в Българската армия. Възстанови се всичко това. Той вече е свеж, възстановен.“
„От нас е поддръжката – косенето на трева, поддържането, в момента сме засадили рози“, разказва Маринов.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...