МиГ-15 в Голям извор е поставен от колеги пилоти заради друг пилот. При авиоинцидент преди близо 40 годиниМарин Стефанов загива. Веселин Велев, председател на Съюза на запасните офицери в селото и приятел на пилота си спомня, че идеята възникнала спонтанно, за да почетат паметта му.
„Уведомихме и кметството и се притеснявахме – ще искат някакви пари, откъде ще ги извадим (то беше никакво времето), а то се оказа, че някаква марка трябваше – символична, 600 лева, те, парите, бяха с по-ниска стойност – плати кметството една такава марка.
Оттам нататък делото поел Огнян Стойков, друг приятел на Марин Стефанов. Той си спомня, че когато през 1995-та година решили да поставят самолета в Голям Извор, МиГ-15 вече били свалени от въоръжение, защото вече имало нови самолети. Стойком коментира, че дори и в трудните първи години след промените, армията е работила много добре.
„Продължава да се лети, както трябва. За да се поддържа нивото на един летец, има изисквания – нальот минимум, да кажем, 100 часа. Това нещо се е правело.“
Армията е консервативна система и обществените промени стигат до нея със закъснение, смята той. Закъснението на реформите го заварва на поста заместник-началник на Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия. Така историята му отрежда да види последните месеци преди закриването му. Но като преподавател в преобразувания във факултет филиал във Военния университет във Велико Търново, на проф. Огнян Стойков е писано да види и възстановяването на училището в Долна Митрополия.
И докато проф. Огнян Стойков очаква повторното отваряне на военновъздушното училище, а и новите изтребители, каквито и да са те, кметът на Голям Извор Илиян Маринов споделя, че поставеният МиГ-15 вече става част от историята и на селото.
„Този самолет е наша гордост“, казва той и не крие колко са помогнали от клуба на местните жители в София.
„Те отпуснаха средства, специалисти. Дойдоха на место със съответната техника и боя, пребоядисаха самолета. Бяха намерени снимки на самолета, с истинския номер, който е бил този самолет, и инициалите, които се слагат на летателната техника в Българската армия. Възстанови се всичко това. Той вече е свеж, възстановен.“
„От нас е поддръжката – косенето на трева, поддържането, в момента сме засадили рози“, разказва Маринов.
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..