Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Приземената армия" - Историята на изтребителя от село Евлогиево

13
Снимка: Добромир Видев

„Ако искаш, имам стълба, мога да отворя кабината“ – така Антон Цветанов, бивш военен пилот до 1994 година, започва да разказва за машината, която от 2016-а година стои на малко възвишение в село Евлогиево, Плевенско.

„Излитането, щеш, не щеш – ще излетиш, като му дадеш ръчката за газ, държиш лоста и малко потеглиш. При кацането трябва да се преценява. Има автопилот, обаче автопилотът няма да те доведе до земята. По принцип механиката по-трудно може да се развали, отколкото електрониката.“

Изтребителят МиГ-21 е поставен от един от инструкторите на президента Румен Радев – Антон Цветанов. Самолетът е най-новото попълнение в „арсенала“ на самолетите-паметници.

Дълго време увещавали Антон Цветанов да съдейства за поставянето на машината, признава той. „94-а година спрях да летя. Разбраха, че няма да имам вече реална връзка с авиацията и искаха да докарат. Видели са тука, от съседни села, най-вече реактивни самолети, като музеен експонат. „Антоне…“ – отказах. 2006 година беше последният ми отказ. 2017-а го докарах."

И тук, като в други подобни истории трябвало министерско разрешение. Бившият военен министър Николай Ненчев дал зелена светлина, но трябвало да се съгласи и финансовият Владислав Горанов, разказва Цветанов.

Неговият отговор на въпроса „Защо ни е тук този самолет“ е: „За да запазим и в тоя край на България любовта към авиацията“.

Защото селцето е малко, но е излъчило четирима авиатори. Обществената значимост Антон Цветанов я разбира така: по празници на селото и по събори отваря кабината за децата и им показва как са летели на МиГ-21 българските пилоти. 

Според Валентин Димитров, който завършва училището в Долна Митрополия, сега пилотите няма на какво да летят достатъчно часове.

„Нашият полк беше единственият учебно-боен. Нашият нальот за лична подготовка варираше между 30 и 45 часа. Турският и гръцкият летец правеха между 200 и 300“, споделя Антон Цветанов. И двамата с Валентин обсъждат как преди време имало випуск с по 90 души.

„Летят. Завършвахме випуските по 120 човека летателният състав. Сега ще вземем 8 самолета и кой ще лети? Хора има, обаче кой ще се вреди?“, пита се Валентин Димитров.

И двамата са на мнение, че е изпуснато много време за покупката на нови самолети. Вълненията и на Валентин, и на Антон са насочени към възобновяването на обучението във Долна Митрополия. „Дано не е предизборно това“, надява се Антон Цветанов, като не пропуска да добави, че материалната база е „почти унищожена“, а преподаватели „няма достатъчно“.

Валентин и Антон не летят отдавна на изтребителите, но сънуват. „Примерно как правеше лупинг, чувството, когато си го правил. Ето, минали са колко години, откакто не съм летял…“, връща се мислено в небето Валентин.

„Имам чувството, че сега ако се кача, след половин час оглеждане на кабината, и тръгвам… Рядко има вечери да не заспивам с мисълта за децата си, за летенето си, няма такава вечер. Да ми кажат да откажа цигарите, ама за сметка на това ще продължа да летя, щеше да стане“, усмихва се Антон.  

„На мен моралното ми удовлетворение е, че съм го докарал и съм реализирал една хубава идея“, признава той. Защото по думите му, „летенето е магия, която не е само краста, но тя заживява в тебе".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16