Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Приземената армия" - Историята на изтребителя от село Евлогиево

13
Снимка: Добромир Видев

„Ако искаш, имам стълба, мога да отворя кабината“ – така Антон Цветанов, бивш военен пилот до 1994 година, започва да разказва за машината, която от 2016-а година стои на малко възвишение в село Евлогиево, Плевенско.

„Излитането, щеш, не щеш – ще излетиш, като му дадеш ръчката за газ, държиш лоста и малко потеглиш. При кацането трябва да се преценява. Има автопилот, обаче автопилотът няма да те доведе до земята. По принцип механиката по-трудно може да се развали, отколкото електрониката.“

Изтребителят МиГ-21 е поставен от един от инструкторите на президента Румен Радев – Антон Цветанов. Самолетът е най-новото попълнение в „арсенала“ на самолетите-паметници.

Дълго време увещавали Антон Цветанов да съдейства за поставянето на машината, признава той. „94-а година спрях да летя. Разбраха, че няма да имам вече реална връзка с авиацията и искаха да докарат. Видели са тука, от съседни села, най-вече реактивни самолети, като музеен експонат. „Антоне…“ – отказах. 2006 година беше последният ми отказ. 2017-а го докарах."

И тук, като в други подобни истории трябвало министерско разрешение. Бившият военен министър Николай Ненчев дал зелена светлина, но трябвало да се съгласи и финансовият Владислав Горанов, разказва Цветанов.

Неговият отговор на въпроса „Защо ни е тук този самолет“ е: „За да запазим и в тоя край на България любовта към авиацията“.

Защото селцето е малко, но е излъчило четирима авиатори. Обществената значимост Антон Цветанов я разбира така: по празници на селото и по събори отваря кабината за децата и им показва как са летели на МиГ-21 българските пилоти. 

Според Валентин Димитров, който завършва училището в Долна Митрополия, сега пилотите няма на какво да летят достатъчно часове.

„Нашият полк беше единственият учебно-боен. Нашият нальот за лична подготовка варираше между 30 и 45 часа. Турският и гръцкият летец правеха между 200 и 300“, споделя Антон Цветанов. И двамата с Валентин обсъждат как преди време имало випуск с по 90 души.

„Летят. Завършвахме випуските по 120 човека летателният състав. Сега ще вземем 8 самолета и кой ще лети? Хора има, обаче кой ще се вреди?“, пита се Валентин Димитров.

И двамата са на мнение, че е изпуснато много време за покупката на нови самолети. Вълненията и на Валентин, и на Антон са насочени към възобновяването на обучението във Долна Митрополия. „Дано не е предизборно това“, надява се Антон Цветанов, като не пропуска да добави, че материалната база е „почти унищожена“, а преподаватели „няма достатъчно“.

Валентин и Антон не летят отдавна на изтребителите, но сънуват. „Примерно как правеше лупинг, чувството, когато си го правил. Ето, минали са колко години, откакто не съм летял…“, връща се мислено в небето Валентин.

„Имам чувството, че сега ако се кача, след половин час оглеждане на кабината, и тръгвам… Рядко има вечери да не заспивам с мисълта за децата си, за летенето си, няма такава вечер. Да ми кажат да откажа цигарите, ама за сметка на това ще продължа да летя, щеше да стане“, усмихва се Антон.  

„На мен моралното ми удовлетворение е, че съм го докарал и съм реализирал една хубава идея“, признава той. Защото по думите му, „летенето е магия, която не е само краста, но тя заживява в тебе".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05