„Летял съм на него. Част от материалите ми отпуснаха тук, другите намерих аз, направихме тази скара, дойдоха седем техника с кран, монтирахме го тука“, спомня си той.
Нарочно го вдигнах нависоко – да не се качват деца, ще паднат, ще строшат някой крак, ръка, разказва още Славен Петров.
Разговорът със Славен върви буквално на километри от Долна Митрополия, където преди години е имало военновъздушно училище. А новината, че правителството отново ще го възстанови Славен Петров посреща с широка усмивка… и огромен оптимизъм. „Това е невъобразима радост, особено за старите. Ние войната за връщането на училището я започнахме още 2001-2002-а, два месеца след като го закриха.“
„Ние няма да останем с тези 6-8 самолета. Ще нарасне тая авиация, бе! Не може да седи на това положение!“, вярва Славен. И се чуди: „Как ще оберат банка, при толкоз синдици, не знак какви, ще оберат 4 милиарда и половина под носа ни, а ще викаме, че милиард и половина сме дали за самолети.“
Славен Петров признава, че реформата в армията в годините след 90-та и преди влизането в НАТО е можела да се случи по друг начин. „Хора, които искаха да го направят по-безболезнено, те го заложиха в програми, а не така. Нарязването на самолети, на ракети – ние сами се лишихме от сигурността си.“
Но това е миналото. На бъдещето и на хората, които той е обучавал и сега са на ръководни позиции в политиката и армията, Славен разчита решенията да се изпълняват. „От моите възпитаници имам трима генерали.“
Славен Петров се шегува, че с президента и бивш военен летец Румен Радев са „от идна кръвна група“. „Нашата майка е авиацията“, добавя той.
Край качения на постамента преди 30-тина година самолет МИГ-17 Славен Петров не крие надеждите си машината да вдъхновява.
„Децата от Тръстеник. Някои от тях водя на летището. Има група от четири, гледам ентусиазмът угасна в едни, но в едни е останал. Важно е, че остана семенцето, от което да поникнат нещата. Има още момчета, които горят и имат оная любов към летенето…“, разгорещено споделя той.
„Ние ако не сме оптимисти, ние сме умрели живи, старите авиатори. Нас ни крепи надеждата.“
Славен Петров няма рецепта какво трябва да се случи с МиГ-17, който преди 30 години оставил в Тръстеник. „Тука старее като ветерана. Старееме и двамата, заедно.“
Надява се двамата му сина да продължат да го поддържат. Те не са продължили традицията да бъдат военни авиатори. И затова сега надеждата е… във внучките му. „Внучката ми, средната, която сега ще тръгва в първи клас, ми е обещала: „Дядо, аз ще стана летец като тебе“.
Славен изненадва и с думите си: „Най-трудният въпрос в живота ми е, жена ми ме попита: „Ти, с твойта авиация, да знаеш, някога да си бутал детска количка?“
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..