„Първо, защото сме от Нови хан. Второ, защото по това време кмет на Нови хан беше един младеж – Здравко, който беше радист в Свързочни войски към авиацията.“
„Дай да докараме един самолет, да докараме“. Викам „Аз ще го уредя самолета, но ти трябва да осигуриш мястото, където да го сложим“ – така протичала местната дискусия през 97-а. Необходимо било още писмо, че го правят „с патриотична цел“.
Христо Петров е сигурен, че поставянето на самолета в Нови хан е привлякло хора към военната професия. И разказва своята - отпреди слагането на машината: как от казармата в края на 60-те години отишъл във Военновъздушното училище в Долна Митрополия, в първия масов по думите му випуск.
„Приеха 145 летци. Представяш ли си какво означава това? Не можеш. Сега приемат 6 до 8. Значи е имало бюджет, имало е стратегия, имало държава, имало държавност“, коментира той, припомняйки: „Ние имахме над 600 бойни самолета. 16 летища, бойни, и около 25-30 запасни летища.“
И затова сега Христо Петров се възмущава на думите на депутати, които твърдят, че армия на България не е нужна. „Това е просто късогледство. Стар е изразът „Един народ, който не храни своя армия, ще храни чужда“.
„Балкан“ плащаше на Министерството на народната отбрана за нашето обучение и ползвахме военните преподаватели в Долна Митрополия“ ,спомня си братът на Христо Петров –Стефан, който е от цивилната авиация.
„Подготвяха нас, кадрите на „Балкан“ – това беше стратегия на „Балкан“. 15 випуска и благодарение на тия 15 досега, всичките, които сме от старите кадри, се държи гръбнакът на авиацията в България.“
Със смях иСтефан, и Христо посрещат въпроса наистина ли повторното отваряне на Военновъздушното училище в Долна Митрополия ще помогне на военната ни авиация.
„Защо не отидете да видите какво е положението? Аз ходих, защото ми е болно. Корпусите заключени с катинари, с години неподдържано, всичко вътре леш“, споделя Стефан. Той изтъква, че авиацията е много бързо развиваща се професия, старите преподавателски кадри няма да са в течение на съвременните процеси. „Ще бъде много, много трудно“, прогнозират братята Стефан и Христо.
Те двамата имат планове скоро да пребоядисат МиГ-17, който е поставен в Нови хан. И се надяват неговите жители в бъдеще също да имат отговорно отношение към него.
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..