Бъдещи първокласници от Велико Търново се върнаха 180 години назад във времето и се учиха на писане и смятане по методите, с които е било преподавано в църковното училище и в първото взаимно училище в старата столица. Инициативата за образователната „машина на времето“ е на Регионалния исторически музей. За буквите днес, за образованието в миналото, за послушанието и наказанието в училище разказва кореспондентът на БНР Здравка Маслянкова.
16 775 са учениците днес в област Велико Търново, които се обучават в 67 общообразователни и специални училища.
Няма исторически данни колко са били учениците преди два века, но със сигурност тогава училищата в региона са били няколко пъти повече, защото свое школо е имало почти всяко село. Сега децата се превиват под товара на ученическите раници, пълни с всевъзможни учебници и помагала.
Преди учението е ставало с клечка и дъсчица с пясък, без учебници. Как са учили пра-пра бабите и дядовците им разбраха децата от предучилищната група на великотърновската детска градина „Пролет“ в музей „Възраждане и учредително събрание“:
„Какво да напишем, буквичката А? С тази дъсчица се е изтрива и се е пишело друго, например буквичката Б.
Децата си писали по пясък с клечка. На камък са писали с въглен. Учили са от църковни книги.
Знаем буквите А, Б, В,…Ю,Я“
Преди 180 години във Велико Търново е било създадено първото взаимно училище към църквата „Св. Никола“. Методите на образование вече са коренно различни от начина на обучение в църковното училище, обясни историкът Атанаска Стамболийска:
„Вече се появяват взаимоучителните таблици. Знаем, че един учител е трябвало да обучи повече от 100 деца, така че тези взаимоучителни таблици са много полезни. И голяма помощ му оказват неговите помощници. Първият чин е бил с пясък. Застава обучен ученик, който обучава децата как да пишат с пръстчета върху пясъка буквите. На втория чин вече се пише с дъсчици с калем. Отново обучен ученик показва. Така че учителят е имал верни помощници, на които е можел да разчита. Започват да се появяват учебници, те са със светско съдържание и са написано на по-достъпен език за децата“.
Днес в училище учителят няма право физически да наказва децата, а поощрения за ученолюбивите и дисциплинираните ученици почти липсват. Не такава е била ситуацията с послушанието и наказанието в миналото, разказва историкът д-р Жулиета Гюлева:
„Дисциплината е била много важна в тези първи училища. Непослушните деца са търпели редица наказания като стоене върху царевични зърна или върху орехови черупки. Също така е имало и така нареченият ученически затвор, който се е намирал под естрадата, където е стояло бюрото на учителя. Послушните ученици, внимателните, ученолюбивите също са били поощрявани. Те са получавали едни метални късчета или медальончета с похвали“.
Бъдещите първолаци от детска градина „Пролет“ упражниха научените букви и цифри по съвременните образователни методи върху старите сметала и пясъчни дъсчици от времето на бра-пра бабите си:
„Важно е да знаем буквите, за да можем да пишем и да четем“.
„Аз се научих да рисувам с пясък и да пиша буквичките“.
„Създадете на българската азбука се казват Свети свети Кирил и Методий“.
„Аз съм българче и расна в дни велики, в славно време. Син съм на земя прекрасна, син съм на юнашко племе“.
Репортажа на Здравка Маслянкова за предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да въозобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни..
Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влиянието на Пеевски през други партии. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов веднага отрече обвиненията и предупреди, че..
Над 550 хиляди души са подпомогнати с пакети с основни храни и с 9 вида хигиенни материали по европейската програма "Храни и основно материално подпомагане" през миналата година. Българският червен кръст е партньорската организация, която раздава на най-нуждаещите се пакетите и отчита, че 414 хиляди такива с храни и 387 хиляди за лична..
Парламентът ще приеме за обсъждане проект на декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна - извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН, и ОССЕ. От управляващата коалиция подчертаха, че целта е да се спрат..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..