Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макис Цитас: Поезията ме научи на това, че трябва да отнемаме всяка излишна дума от текста

Снимка: Валерия Николова
Известният гръцки писател Макис Цитас бе в България за участие в Международния литературен фестивал за деца и младежи, който се провежда в НДК. В превод на български излиза и сборникът му с разкази „Облечи си жилетката“.

"За мен е много важно и много живо ме интересува освен сюжета на един разказ, който разбира се интересува и автора, и читателите, много важен е и литературният стил и ритъм, в който той се разгръща", каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Макис Цитас.

"Езикът е много съществена част, правилно забелязвате, че аз организирам текста като музикално парче. Обръщам голямо внимание на мелодиката на текста. Характерно за мен е, че много обработвам всеки текст, който пиша и го преработвам и може понякога половин час да се спра и да обмислям една дума само".

"Когато започнах първоначално да пиша, честно казано нямах предвид нещо повече от характерните гръцки типове, гръцки герои. Това ме интересуваше и тези характери реших да представям. Така стана и с героя на "Бог ми е свидетел". Замисълът ми за този образ, когато започнах да работя върху него, беше като за съвършено гръцки човек, но в последствие, когато този роман, а и други мои книги бяха преведени на различни балкански езици от реакцията и на читателите, и на публиката, с която съм разговарял, разбирам колко близки, сродни черти имат тези образи с нещо, което наричаме балканска душевност", допълни писателят Макис Цитас.

"Поезията ме е научила на нещо много важно. Тя ме е научила на това, че трябва да отнемаме всяка излишна дума от текста, да запазваме в него само най-същественото".

"Аз обикновено казвам, че темите не ги избирам аз, те сами идват при мен и това не е преувеличен изказ. Всекидневно се срещам с неща, които си отбелязвам, винаги нося в чантата си едно бележниче, в което си водя някакви записки за нещата, които съм срещнал по пътя. Обикновено започвам от героите, от там тръгва нишката. Темата ме навестява на следващ етап. Казва се, че има две категории писатели. Онези, които се забавляват или прекарват добре докато пишат текста си, но след това читателите не се забавляват чак толкова четейки ги. И другите писатели, които докато пишат не е чак такова удоволствие за тях, защото е мъчителен да кажем процесът на писане. Но пък на читателите им е много приятно да четат техните книги. И ми се иска да вярвам, че се числя към втората категория. Не трябва въобще да бързаш, ако искаш да си добър писател", каза Макис Цитас.

Повече можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01