"За мен е много важно и много живо ме интересува освен сюжета на един разказ, който разбира се интересува и автора, и читателите, много важен е и литературният стил и ритъм, в който той се разгръща", каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Макис Цитас.
"Езикът е много съществена част, правилно забелязвате, че аз организирам текста като музикално парче. Обръщам голямо внимание на мелодиката на текста. Характерно за мен е, че много обработвам всеки текст, който пиша и го преработвам и може понякога половин час да се спра и да обмислям една дума само".
"Когато започнах първоначално да пиша, честно казано нямах предвид нещо повече от характерните гръцки типове, гръцки герои. Това ме интересуваше и тези характери реших да представям. Така стана и с героя на "Бог ми е свидетел". Замисълът ми за този образ, когато започнах да работя върху него, беше като за съвършено гръцки човек, но в последствие, когато този роман, а и други мои книги бяха преведени на различни балкански езици от реакцията и на читателите, и на публиката, с която съм разговарял, разбирам колко близки, сродни черти имат тези образи с нещо, което наричаме балканска душевност", допълни писателят Макис Цитас.
"Поезията ме е научила на нещо много важно. Тя ме е научила на това, че трябва да отнемаме всяка излишна дума от текста, да запазваме в него само най-същественото".
"Аз обикновено казвам, че темите не ги избирам аз, те сами идват при мен и това не е преувеличен изказ. Всекидневно се срещам с неща, които си отбелязвам, винаги нося в чантата си едно бележниче, в което си водя някакви записки за нещата, които съм срещнал по пътя. Обикновено започвам от героите, от там тръгва нишката. Темата ме навестява на следващ етап. Казва се, че има две категории писатели. Онези, които се забавляват или прекарват добре докато пишат текста си, но след това читателите не се забавляват чак толкова четейки ги. И другите писатели, които докато пишат не е чак такова удоволствие за тях, защото е мъчителен да кажем процесът на писане. Но пък на читателите им е много приятно да четат техните книги. И ми се иска да вярвам, че се числя към втората категория. Не трябва въобще да бързаш, ако искаш да си добър писател", каза Макис Цитас.
Повече можете да чуете в звуковия файл"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Исканията ни са мирни, справедливи и честни - човешки искания - право на живот и да не се налага да излизаме, за да го искаме. Това заяви пред..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..