„Нямало е досега точно такова попадение. Аз мисля, че се получава интересно и публиката ще има възможност да чуе красивата кореспонденция между обоя, красивия цвят на обоя заедно с нашия хор, като солист ще бъде Вълчан Вълчанов-Чани“, разказа Ваня Монева за предаването „Закуска на тревата“. Във втората част от концерта на сцената ще излезе и Мария Илиева, която е дъщеря на Монева. Последната им проява заедно е била преди 9 години.
Историята на хора започва в смутните години в началото на прехода
„Всичко се рушеше – съкращаваха се състави, унищожаваха се готови ансамбли на десетки години. Имаше огромни опашки за хляб, за мляко, за обикновени продукти, които са нужни на хората. Токът спираше. Бяха едни години трудни. И точно тогава създадохме нашия хор - с много обич, желание, с един устрем да бъдем по подобие на тогавашния наш футболен отбор, който спечели четвърто място на световното първенство. Това ни беше желанието и идеята.“
Решимостта на диригента Ваня Монева да направи хора идва от необходимостта й да се изрази „чрез такъв състав“.
„Те застанаха зад мен. Самата Надка Караджова и квартетът й казаха: „Ние сме с теб! Щом правиш хор, ние сме първите, които ще дойдем. Много ми помогна в това отношение Надка Караджова да ми посочва гласове, които ще са ни нужни – от тяхното поколение, малко по-млади. Така, от нейния домашен телефон в квартал „Надежда“ ние започнахме да събираме хора.“
На 11 юли 1994 година била първата репетиция
Има наши класици във фолклора, които оставиха шедьоври и аз обичам да се обръщам към тях, сподели още Монева и посочи имената на Красимир Кюркчийски, Коста Колев, Филип Кутев, Стефан Мутафчиев, „една плеяда от композитори като Николай Кауфман, Петър Льондев“.
През годините хорът има десетки участия на престижни сцени. В биографията му влиза и запис за епизод на „Междузвездни войни“.
„За мен всяко появяване на сцена е голям успех, защото след концерт, след участие това го усещаме от публиката“, призна Ваня Монева, която преживява и изживява всяко появяване пред публика като „нещо много значимо“.
Диригентът е нещо повече от фигурата отпред
„Когато създадеш един ансамбъл от хора, които са верни на това, което правят, които имат разбирателство и обич помежду си, силата е огромна. При нас е така“, разказа тя. Ваня Монева вярва, че когато един диригент не е просто фигура отпред, а фигура, която внушава музиката, тогава се получава контакт с изпълнителите. „И аз съм щастлива, че те разбират и без думи това, което искам да изразя.“
Спяването, сплавта между гласовете не става лесно, а с познание за гласовите възможности и характера на всеки глас, „за да може да бъде поставен на място, където добре би се спял със съседните гласове“. Времето и търпението на диригента за спояването на тези гласове, за да звучат като един, също е важно, изтъкна Ваня Монева.
Ваня Монева надгражда семейната музикална традиция
„Явно отношението ми към фолклора е генетично заложено. Аз съм един класически музикант. Завършила съм музикалната академия с хорово дирижиране, но огромното ми желание да работя с народните гласове ме подтикна да се отдам на това - в по-голямата част от моя творчески живот да се занимавам с народен хор и съм щастлива от това. /.../ От мъничка около мен е звучал фолклорът. Баби, прабаби, дядовци – всички свирят, пеят – това за мен е част от средата ми.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна". Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..
В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.