15 хиляди лева се събраха за броени дни в дарителската кампания за 13-годишният Веселин Халачев от Доспат. До края на месеца момчето трябва да замине на лечение в клиника в Истанбул.
Веселин страда от много редки заболявания - мускулна дистрофия и етилмалонова ацидория и се нуждае от скъпоструващо лечение в чужбина и следваща рехабилитация, разказва майката Кадрие.
„Веско се роди здраво дете като всяко друго ходеше, тичаше, караше колело, но когато стана на 7 години започна да залита, да пада и се стигна до парализа. Спря да ходи. Отидохме в Турция там ни направиха множество операции. Казаха, че детето ще се оправи и сега ходим там на рехабилитация, както и в България също ходим, но в последствие се появи още едно заболяване етилмалонова ацидория, което протича много тежко с метаболитни кризи, чести повръщания, обезводняване и от там системи, от там не може да се храни и ни изпращат в Истанбул, на преглед, на лечение, защото казаха от Истанбул, че няма нелечимо заболяване. Ще се оправи детенцето.“
За семейството е непосилно да посрещне разходите за лечението на детето.
„За начало ни трябват 20 хиляди лева да се направи прегледът, изследванията, пък после докторите ще кажат какво ще предприемат, какво лечение.“
Заради необходимостта от постоянна грижа за болното дете, майката е напуснала работа.
„Аз работех, защото трябваха средства, но като го оперирахме, вече имаше нужда от мен. Постоянно ходим по болници, на рехабилитация и трябва да бъда с него. И отдавам цялото си внимание и грижи на него.“
В кампанията за набиране на средства се включват различни институции и много познати и случайни хора, разбрали за семейството изпаднало в нужда.
„По принцип ни помогнаха повече хора от общината. Има и хора, които от страната ни помогнаха, но те са единици. И искам да благодаря на всички, които са се отзовали и да бъдат живи и здрави, защото когато загубиш здравето тогава го оценяваш какво нещо е. Затова пожелавам на хората да бъдат повече благосклонни и отзивчиви към хората в нужда. да отворят сърцата си за болните дечица, защото те са много нещастни и искат да бъдат като всички деца, да ходят и да бъдат щастливи да имат приятели.“
Почти цялото денонощие на Веско преминава в спалнята. В ръцете си държи телефон и разказва, че се забавлява с игри в интернет. Липсват му игрите с приятели.
Затова най-съкровеното му желание е:
„Да ходя и да се завърна в училище и да ходя и да карам кола и колело“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..