15 хиляди лева се събраха за броени дни в дарителската кампания за 13-годишният Веселин Халачев от Доспат. До края на месеца момчето трябва да замине на лечение в клиника в Истанбул.
Веселин страда от много редки заболявания - мускулна дистрофия и етилмалонова ацидория и се нуждае от скъпоструващо лечение в чужбина и следваща рехабилитация, разказва майката Кадрие.
„Веско се роди здраво дете като всяко друго ходеше, тичаше, караше колело, но когато стана на 7 години започна да залита, да пада и се стигна до парализа. Спря да ходи. Отидохме в Турция там ни направиха множество операции. Казаха, че детето ще се оправи и сега ходим там на рехабилитация, както и в България също ходим, но в последствие се появи още едно заболяване етилмалонова ацидория, което протича много тежко с метаболитни кризи, чести повръщания, обезводняване и от там системи, от там не може да се храни и ни изпращат в Истанбул, на преглед, на лечение, защото казаха от Истанбул, че няма нелечимо заболяване. Ще се оправи детенцето.“
За семейството е непосилно да посрещне разходите за лечението на детето.
„За начало ни трябват 20 хиляди лева да се направи прегледът, изследванията, пък после докторите ще кажат какво ще предприемат, какво лечение.“
Заради необходимостта от постоянна грижа за болното дете, майката е напуснала работа.
„Аз работех, защото трябваха средства, но като го оперирахме, вече имаше нужда от мен. Постоянно ходим по болници, на рехабилитация и трябва да бъда с него. И отдавам цялото си внимание и грижи на него.“
В кампанията за набиране на средства се включват различни институции и много познати и случайни хора, разбрали за семейството изпаднало в нужда.
„По принцип ни помогнаха повече хора от общината. Има и хора, които от страната ни помогнаха, но те са единици. И искам да благодаря на всички, които са се отзовали и да бъдат живи и здрави, защото когато загубиш здравето тогава го оценяваш какво нещо е. Затова пожелавам на хората да бъдат повече благосклонни и отзивчиви към хората в нужда. да отворят сърцата си за болните дечица, защото те са много нещастни и искат да бъдат като всички деца, да ходят и да бъдат щастливи да имат приятели.“
Почти цялото денонощие на Веско преминава в спалнята. В ръцете си държи телефон и разказва, че се забавлява с игри в интернет. Липсват му игрите с приятели.
Затова най-съкровеното му желание е:
„Да ходя и да се завърна в училище и да ходя и да карам кола и колело“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Велико Търново е заплашен от водна криза. Причината не е в липсата на вода в питейния язовир "Йовковци", а в амортизираната мрежа и безкрайните аварии..