Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Карай колело, подари добро“ продължава да събира средства за центъра „Майка и бебе“ в Габрово

В началото на юни стартира благотворителната инициатива „Карай колело, подари добро“, чийто инициатор бе Костадин Николов съвместно със сдружението „SOS Детски селища България“. Тя цели да събере средства за ремонта на центъра „Майка и бебе“ в Габрово. Костадин Николов обиколи с велосипеда си три държави – България, Северна Македония и Албания, като започна от Велинград и завърши в София.

Най-грубата част от ремонта включва подмяна на дограмата, изолация на сградата и ремонт на покрива, за която биха стигнали 15 000 лева, обясни той в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“. До момента са събрани малко под 3000 лв., като се очаква още няколко фирми да се включат.

„Все още тече събирането на средства, ако някой си мисли, че е закъснял – може да се включи като влезе на сайта ни https://www.podaridobro.org. Там са описани всички начини за даряване“, каза Николов, който през юни за две седмици е изминал с колело 1070 км.

„Идеята беше да насочим общественото внимание към центъра „Майка и бебе“ в Габрово, който се стопанисва от SOS Детски селища. Там се настаняват майки, бременни жени и малки деца, които са останали без дом“.

При тръгването му от Велинград към него се присъединили 3-ма души, които карали с него до Гоце Делчев, след това продължил сам. „Навсякъде в Македония, където отсядах, разказвах за моята инициатива. Хората доста се зарадваха, някои от тях се включиха чрез споделяне на постове в социалните мрежи за нашата инициатива. Мисля, че се получи добре, че хората откликнаха“.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на икони с образа на Света Богородица в къщата на Ванга

Изложба на икони с изображения на Света Богородица е разположена в къщата на Ванга в Петрич , която от 2008 г. е превърната в къща музей. Иконите са подарени на пророчицата от благодарни хора и са част от наследството, останало като свидетелство за уважението към нея. "Тези икони са ценни с енергията, която е вложена в тях от жените, които са ги..

публикувано на 15.08.25 в 14:32

Плевен е домакин на първата олимпийска школа по математика

Плевен е домакин на първата по рода си олимпийска школа по математика.  40 от най-добрите ученици в решаването на задачи, под ръководство на преподавателите на официалните ни национални отбори по математика, избраха града за своята 10-дневна олимпийска подготовка. Школата се осъществява от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки в..

публикувано на 12.08.25 в 16:16

"Оркестърът на народа" - в ритъма на историята

Наричат ги "Оркестърът на народа". В него свирят едни от най-добрите музиканти. Той е сред най-разпознаваемите символи на държавността .Свързан е с историята на българската армия и славните ѝ битки. Освен церемониални функции оркестърът участва в международни фестивали. Каква е историята на Гвардейския представителен духов оркестър? Те..

публикувано на 12.08.25 в 11:48
Д-р Весела Атанасова

Д-р Весела Атанасова събира древните митове и легенди за Египет в книга за деца - "Окото на Ре"

Известният български египтолог д-р Весела Атанасова с нова книга за Египет, но този път тя е за малката аудитория. Казва се "Окото на Ре" и е събрала древни митове и легенди.  "В "Окото на Ре" се описва ежедневната битка между Ре /Слънцето/ и лошата змия Апопи, която иска да превземе Земята, светлината на хората и да убие Слънцето, да го унищожи...

публикувано на 11.08.25 в 12:44

Потомци на Сирак Скитник посетиха БНР

Седем поколения по-късно, духът на Сирак Скитник се върна там, където започна всичко - в сърцето на Българското национално радио. Потомци на легендарния Панайот Христов - първия директор на Радио София и една от най-светлите фигури в българската култура,  прекрачиха прага на институцията. Праправнучките на Панайот Христов - Лина и Алис,..

публикувано на 11.08.25 в 11:01

Сливенският митрополит Арсений посети село Кости по повод празника му

На 2 август 2025 г., в първата събота на месец август, е празникът на с. Кости. В празничната утрин в храма „Св. св. Кирил и Методий“ бе отслужена Архиерейска света Литургия. Богослужението бе оглавено от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений в съслужение с архимандрит Димитрий – протосингел на Сливенска митрополия,..

публикувано на 10.08.25 в 05:30

Дрехата - кодът на нашата история, вярвания, социален статус и естетика

В един свят на бързо сменящи се моди и глобализирани стилове, традиционното българско облекло остава като свидетелство за нашата културна памет и идентичност.  То не е просто дреха – то е код, вплитащ в себе си история, вярвания, социален статус и естетика.  Какви са основните характеристики на традиционното българско облекло, как се е..

публикувано на 09.08.25 в 09:15