Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Джонсън не си спомня да е обидил французите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британското издание „Дейли мейл“ твърди, че кандидатът за лидер на торите и премиер на Великобритания Борис Джонсън е нарекъл французите с край обидно нецензурно име по времето му на външен министър в документална поредица на Би Би Си за работата на външно министерство. С оглед на задаващ се голям международен скандал и за да не се навреди на британско-френските отношения обаче след дълги преговори министерството е успяло да убеди Би Би Си да цензурира поредицата. Вестникът се позовава на изтекла информация от паметна записка на министерството.

През периода лято 2017-а и лято 2018 г., точно по времето на Борис Джонсън като външен министър, телевизията на Би Би Си заснема документална поредица в три части за това как точно се работи зад кулисите в министерството (Форин офис). Това е бурен период не само за Форин офис, но и за британската дипломация като цяло и за цялата страна с оглед на напрегнатите преговори за Брекзит.

Тогава, в момент на спонтанен изблик, Борис Джонсън е записан да нарича французите с дума, която е жаргон за човешки екскременти. Впоследствие служителите на Форин офис започват опити да убедят Би Би Си да цензурира материала в името на запазването на добрите британско-френски отношения.

От медията дълго отказват с аргумента, че поредицата е именно да се покаже реалния живот във Форин офис и че материалът напълно отговаря на амбициите на продуцентския екип. В настъпилата паника в министерството за евентуалните последици в момент, когато Тезеза Мей продължава да се опитва да убеди французите за отстъпки  и след серия от тайни преговори между дипломатите и ръководството на Би Би Си все пак от Форин офис успяват да убедят медията да цензурира думите на Джонсън.

„Дейли мейл“ цитира част от паметна записка с дата 13 ноември 2018, която гласи: „Договорихме премахване на един „потенциално опасен момент“, където министърът на външните работи нарича французите ... следва думата ...., така че да не се отклонява вниманието от останалата част от програмата“.

Не са били цензурирани обаче други солени реплики на Джонсън, макар и не от такъв калибър като споменатата. Когато поредицата е излъчена през ноември, Борис Джонсън вече не е външен министър. Той подаде оставка през юли миналата година в знак на несъгласие с политиката за Брекзит на премиера Тереза Мей.

Журналистът Иън Дейл, който е водещ в конференциите на Борис Джонсън и Джереми Хънт из страната в техните кампании обаче не пропусна днес в Екзитър да запита бившия външен министър дали наистина е нарекъл с тази дума французите. Ето отговора на Борис Джонсън:

„Не си спомням да съм правил такъв коментар. Това не идва от надеждни източници“.

При което Иън Дейл се опита са го провокира:

„Изглежда източникът е Форин офис“.

Борис Джонсън обаче не отговори, а се впусна в обяснения за отношенията между Обединеното кралство и Европа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57