Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интернет платформа съхранява богатството на българския език

Уебпроектът ЧУЖДИЦА.БГ е кауза с отворен достъп, провокираща езиковото познание

Интернет платформа в подкрепа на съхраняването на богатството на българския език дава възможност по лесен и достъпен начин да потърсите значението на чуждица и нейната адекватна българска алтернатива. В уебпроекта ЧУЖДИЦА.БГ са включени няколко категории, сред които например Дума на деня, в която всеки ден на фокус е различна, случайно избрана дума, или добавяне на думи, където потребителите имат възможност да допринасят за развитието на платформата чрез обогатяването на базата данни с нови чуждици. Платформата разполага и с речник, където се показват 10 от последно добавените чуждици.

Идеята е всеки, който има интерес, да бъде и съавтор, като по този начин допринесе лично за развитието на проекта. 

Зад платформата стоят усилията на екипа на ЧУЖДИЦА.БГ както и на проекта "Как беше на български", които искат да достигнат до повече хора от младото поколение, живеещи предимно в онлайн пространството и да им предоставят възможност да бъдат активни участници в процеса на съхраняване на богатството на български език.

Силвия Митова и Ангел Куртев

"Това е една страхотна възможност да подобрим възможностите на тази кауза, да предизвикаме хората да използват повече българския език, да не допускат вмешателството на чуждици. Наистина уебплатформата е една добра възможност те да бъдат съхранявани на едно място, да има възможности хората да добавят своите. За нас е голямо удоволствие да работим в партньорство с ЧУЖДИЦА.БГ, за да може усилията на двата екипа и на двете идеи да заработят с още по-голяма сила", каза Силвия Митова от платформата "Как беше на български" в предаването "Хоризонт до обед".

"Вече има над хиляда човека, които са посещавали ЧУЖДИЦА.БГ и са въвели над 200 нови думи", допълни Ангел Куртев от екипа на ЧУЖДИЦА.БГ. Според него платформата ще помогне за това преводите на чуждици да бъдат по-коректни. 

"Ние сме осъществили партньорство с Българската академия на науките - с Института по български език, които ще ни помагат в случаи, в които не сме много сигурни дали е най-правилно значението на дадена дума, ще използваме и тяхната експертност. Всички думи, които нашите фенове ще качват в уебплатформата, ще бъдат одобрявани, т.е., ние наистина искаме да легитимираме правилното използване на думите и естествено по игрив, закачлив начин да провокираме интереса на хората."

"Сайтът е отворен. Могат да се добавят значения на думи, могат да се добавят цели думи. Ние имаме случаи, когато спорим в офиса или с приятели как е някоя дума на български. Ще се радвам, ако хората запомнят сайта ЧУЖДИЦА.БГ", посочи Ангел Куртев пред БНР.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24