Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еквадор - между "пътя на кафето" и "булеварда на вулканите"

Националната ни художествена академия вече има творба на еквадорския творец Oсвалдо Гуаясамин

10
Снимка: Славена Илиева

Малцина знаят кой е авторът на внушителната картина, която посреща и изпраща пътниците на летище „Барахас“ в Мадрид. В нея мащабно се преплитат послания и образи, акцентиращи върху същността на войната. Паното е дело на Oсвалдо Гуаясамин. Тази година се навършват 100 години от рождението на еквадорския художник и архитект, а през юли започва годината, посветена на Гуаясамин и творчеството му.
     

Посланичката на Еквадор в България Н. Пр. Мария дел Кармен Гонзалес Кабал разказа повече за бележития артист в предаването „Хоризонт до обед“ и отправя поглед към централноамериканската държава - пъстра, далечна и непозната.

„Самият той преминава през различни етапи в своето творчество и един от тях е т.нар. „етап на гнева“. В него той осъжда всичко лошо, което хората носят в себе си, цялата трагедия, войните, експлоатацията, робството. По-късно преминава през етапа "нежност“, в който  подчертава най-красивите и вълнуващи мигове: спомени за неговата майка, любовта между хората.“

Творба на Освалдо Гуаясамин

Голяма част от творчеството на Oсвалдо Гуаясамин се намира в Унгария.

„Самият Гуаяасамин казваше, че той сякаш е използвал 5-хиляднатa  старинна традиция на нашите култури, където времето не може да бъде измерено. Там времето е кръгло. Вие може да кръжите и винаги да сте във времето.  Името Гуаясамин означава летяща бяла птица -  това е, което искам да се случи, тази бяла птица да бъде чествана и в България, както се случва вече и в други държави. В Художествената академия в София вече има негово произведение“, допълни дипломатът.

„Еквадор е изключително разнообразна държава с много богата култура. Отворени сме за света, за миграционните процеси и като резултат от всичко това у нас има преплитане на много култури“, увери Мария дел Кармен Гонзалес Кабал.

„Но най-важна и същeствена е древната култура. В Еквадор се говорят 14 племенни езика. Най-използваният е испанският, който е разпространен в Централна и Латинска Америка. До 2050 година се очаква над 750 милиона души да говoрят испански, за които той ще е майчин език. Сега имаме 14 племенни групи, с много богата култура и обичаи. Те притежават голямо познание за използването на растенията в медицината, както и отношение към природата. Четвъртата индустриална революция, която вече се случва, ни подканва да уважаваме природата, а местните жители винаги са го правили и това е и моето основно послание към хората.“

В Еквадор има четири различни свята: Амазония, Андите, Тропическият бряг и Костенурковите острови, разказва посланик Мария дел Кармен Гонзалес Кабал.

Линията на Екватора минава през тропическата държава. Природата в Еквадор е много богата. „В планината имаме “Булевард на вулканите”, освен това и високи планини, където вали сняг. Самата столица Кито се намира на 2800 метра - по-високo от планината Татра в Карпатите. Имаме и прекрасно море, много го пазим, о пазим, но, както казваме, то  не дава гласове, защото рибите никога не гласуват. Аз се боря за опазването на природната среда, на океаните, защото светът върви към разруха“, посочи еквадорският посланик.

Снимка: Славена Илиева

Стремим се към екологична икономика, подчерта Мария дел Кармен Гонзалес Кабал. „В Конституцията ни е записано, че природата има права, така както и хората, а това означава, че говорим и за задължения. Тя, както и децата, трябва да бъде закриляна, трябва да се обърне сериозно внимание на образованието. Въпреки многото ресурси, ние не ги използваме правилно.“ 

Мария дел Кармен Гонзалес Кабал отбеляза още, че е необходимо да се засилят търговските връзки с България.

„Ние можем да купуваме от вас медикаменти, да ползваме биотехнологии в области, в които вие сте успешни. Можете да взимате от нас продукти, които поради различните климатични условия не може да произвеждате - банани, какaо. Знаете ли, че нашето какао е най-качественото? Но трябва да насочим вниманието си и към културните връзки, образованието. В миналото сме имали посолства в Кито и в София, а сега аз трябва от Будапеща да работя в тази насока.“

Много българи посещават Еквадор. За влизане в страната не е необходима виза.

Гледка към  вулкана  Чимборасо, който се намира в Андите, в Централен Еквадор, на 150 km югозападно от столицата Кито

„Когато българските туристи идват у нас, ще се запознаят с четири различни свята. Костенурковите острови са уникални сами по себе си, едно от най- добре запазените кътчета на планетата, с ендемични видове. Плажовете не са тези с казината, а с невероятна морска флора и фауна. След това може да се отправите по брега, по "пътя на кафето", по "пътя на какаото", по "пътя на бананите". После ви очаква планинската част и това, което е видял Александър фон Хумболт. Ще може да се отправите и към Амазония - това е най-краткият и бърз път до Амазония, през Еквадор. Въпреки че вече сте попаднали в Амазонската джунгла, имате прекрасни гледки към планинската верига на Андите. Едно истинско приключение, което човек може да предприеме. Имаме удобни полети и на добри цени - през Испания, Холандия или Турция“, поясни посланикът на Еквадор за България Мария дел Кармен Гонзалес Кабал в специално интервю за „Хоризонт“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21