Поводът да говорим за любимия на публиката български композитор Димитър Вълчев е 90-годишнината от неговото рождение на 3 юли 1929 г. Той посвети целия си живот и творчество на театъра, създаде оперети, мюзикъли, детски музикални пиеси, телевизионни детски сериали и музика към спектакли в театъра и телевизията, музика към игрални филми. Неговите естрадни песни са популярни и днес - кой не познава песента “Една българска роза“?!
Димитър Вълчев беше много ерудиран музикант, чаровен човек - сладкодумен и естествен, а литературната му дарба беше изключителна. Автобиографичната му книга “Другата струна“ се чете на един дъх - толкова интересно е написана, на красив български език и с великолепно чувство за хумор. Може да се каже, че Вълчев беше всестранно надарена личност.
Роден в Асеновград, в семейство на лекар, от 6-годишен живее в Смолян. Израства сред вълшебната красота на Родопите и там се запознава с музиката - от грамофонните плочи на баща си. Още тогава започва да пише и стихове. След завършването на Музикалната академия от 1954 г. Димитър Вълчев работи като диригент в Народния театър за селото, а след това 30 години е музикален ръководител на Сатиричния театър - отначало е пианист, после и помощник-диригент, а след това поема цялата музикантска работа в театъра, включително да композира музика за редица спектакли като “Големанов“, “Ревизор“ и др.
Още като студент Димитър Вълчев създава първата си оперета - “Пролет“, която е изпълнена от негови състуденти, сред които Видин Даскалов и Лиляна Кисьова. Следващата оперета е „Време за любов“, която, благодарение на същите тези Видин Даскалов и Лиляна Кисьова е прослушана от ръководството на Държавния музикален театър и поставена на 6 септември 1959 г. с голям успех. И днес дуетите на комичната двойка Станка и Пешо често се изпълняват на концертната естрада. Не бих могла да изброя творбите на Димитър Вълчев написани за театъра, киното и телевизията, специално създадените за детската публика, естрадните песни - те са много и само показват големия мелодичен талант на Вълчев, неговата любов към театъра. Да се надяваме, че някои от тези творби отново ще бъдат поставени и ще ни припомнят на публиката за този даровит музикант.
Димитър Вълчев напусна този свят на 28 септември 1995 г. За страстта си да пише, за първите си крачки като музикант той разказва в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..