Това е петото издание на фестивала, посветено и на 90-годишнината на читалището. Работилница за влогъри, която е съвместен проект с Пловдив 2019, ателиета по актьорско майсторство, които ще бъдат ръководени от професор, работил на Бродуей, концерти, един от които е на групата с българско участие „Блато-злато“ от Ню Орлиънс – изпълнители на наш фолклор - това са някои от акцентите на фестивала.
Селото се намира близо до Първомай. Някога там са живели 4 хиляди жители, сега са около 300.
Проектът „Отключи сцената“ започнал с шепа доброволци през 2015 година. Тогава Наско Атанасов, който е в основата му, дори не бил в България, по това време живеел в Лос Анжелис. Нямало дори театрална завеса, защото старата била открадната някъде през 90-те и се наложило да купят нова.
„В основата на всичко може би е самият театър, самото село, усещането, което се е запазило както в мен, така и във всички други хора на моята възраст, които се прекарвали детските си лета на село. Това е в основата“, разказва Наско днес в предаването "Графити по въздуха" и рубриката "Има ли мегдан".
Всичко запознало спонтанно, с идеята американците да се запознаят с едно българско село
„Този проект - той е една мечта, която аз имах още преди аз да знам, че има театър в читалището в моето село.“
Когато отишъл да учи в САЩ, Наско Атанасов искал да опита и открие онова, което най-добре ще го изрази като личност. Оказало се, че това е театърът. Признава, че никога не е излизал от страната с цел да бяга или защото тук не му харесва.
Всичко тръгнало от идеята да покаже на американските си колеги българските села, някъде да си намерят селска сцена или пък те самите да си направят собствен театър в някое село. „Когато си намерих мястото и разбрах, че това е театърът, и се срещнах с толкова вдъхновяващи и мотивирани хора, моята естествена реакция беше да искам да споделя моя дом, моя произход и моята история с тях. Едно от тези неща беше моето село Татарево.“
„Заминавайки за Щатите, за мен България винаги беше на първо място и единственият начин как най-ефикасно бих могъл да допринеса на моето общество, е да видя света и да изградя такива умения в себе си, които биха ми позволили да се върна и да оправя нещата, доколкото мога. Много идеалистично заминах и смятах, че ще уча политология или икономика. Обаче там се влюбих м театъра. Намерих човек, който ме дръпна за ръката и ми показа, откри ми тоя нов свят.“
За да си добър актьор, трябва да си добър човек
В актьорското майсторство харесва това, че за да ставаш по-добър актьор, трябва да се стремиш да бъдеш и по-добър човек, което открива в много малко професии.
Той нито се стреми към награда като Оскарите, нито пък е фиксиран в селската сцена в Татарево. Просто иска да участва "в разказването на истински, смислени, вдъхновяващи истории.“
„Татарево беше толкова налудничава мечта, че в момента, в който започна да се случва с такива темпове, бях неспособен да откажа да я преследвам“, сподели още Наско Атанасов.
„Фактът, че читалището продължава да работи на фона на съседното училище, което, когато аз посетих селото, беше превърнато във фабрика за пижами – това е много символично. Там все още има будители и Наско е един от тях“, разказа психологът и изследовател Гавраил Гавраилов, който е инициатор на рубриката „Има ли мегдан“ по „Хоризонт“.
Преди пет години, по времето на първото издание на „Отключи сцената“, бил заснет в реално време документален филм, който след това се оказал много успешен. Участвал е включително на документалния фестивал в Балчик, а дебютът бил в американски филмов фестивал, където грабнал наградата на публиката.
„И нашият режисьор, който е американец, от Холивуд, успя да отиде и каза, че на него са задавали най-много въпроси и хората са се просълзили. А никой няма никаква представа какво е българско село, какво е читалище – напълно безпристрастна публика, което за нас беше огромно признание“, допълни Наско Атанасов.
Навремето той тренирал тенис с Григор Димитров. И двамата са от Хасково. Криели се, когато играят тенис на маса, защото треньорите забранявали – щяло да им развали ударите.
Живата сцена е най-големият успех
Днес може би за Наско Атанасов силният удар е съживяването на едно забравено българско село, благодарение на неговата инициатива. „Фактът, че има жива сцена с изпълнители, някои от които идват от чужбина специално заради това събитие – кацат от Париж в петък, в петък още са в Татарево, репетират, в събота са на концерт и в неделя сутринта се връщат в Париж. Това се случи миналата година. Това лято ще се случи нещо подобно. Фактът, че се случва, е целият успех, който аз си представям, че може да имаме и бих искал да имаме – че може да съществува.“
Случващото се в Татарево за Наско Атанасов е освен сбъдната мечта и „една капсула на времето, в която всичките ти най-близки хора се събират и празнувате заедно това, че нещо такова може да се случи“.
Още за "Отключи сцената" и живота в Татарево слушайте в звуковия файл.С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..
В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..
Премиерът и двама министри пристигнаха във Варна за учението "Бриз 2025"