Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актрисата Наталия Цекова: Изкуството и образованието правят човека истински здрав

Вече трета година тя играе в моноспектакъла си „Цигански колела“ на български и ромски

Наталия Цекова
Снимка: Иван Русланов

„Много рано осъзнах какво искам и защо го искам“. Това е едно от обясненията, които младата актриса Наталия Цекова ни дава, когато разказва как е постигнала мечтата си да влезе в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ от раз, да го завърши, а по-късно да приложи актьорското майсторство в социалните каузи, зад които застава. 

Една от първите й роли още като студентка е на Отело. Тогава Здравко Митков решава да смени ролите в класа си. Така момичетата играят мъжки образи, а момчетата – женски. Чупи и други клишета като актриса. В Академията идва от бедно ромско семейство на село. Именно от близките си обаче научава ценностите, които я определят като човек и днес.

Няма конкретна роля, за която да мечтае, няма и роля, която й се струва твърде предизвикателна:

„Въобще не стои в главата ми нещо, което би могло да е трудност, колкото и да звучи типично за младостта, защото младият човек не се спира пред нищо. Все си мисля, че каквото и да излезе пред мен, би било предизвикателство, но не и спирка.“

Трета година изпълнява моноспектакъла си "Цигански колела" на български и ромски

„Има проблем с това, че обществото е наистина консуматорски настроено. Извън това имам проблем с това, че общността ми не е добре приета и това е ясно изразено в моноспектакъла, който играя вече трета година. Много са проблемите, много са каузите, които трябва да бъдат последвани според мен“, споделя Наталия.

„Цигански колела“ е моноспектакъл на български и ромски. В него се разказва за младо образовано момиче от ромски произход, което - заради любовта си - поставя под въпрос идентичността и миналото си.

Освен в България, „Цигански колела“ е игран и в Косово, Австрия, Германия, Унгария. Приемът е страхотен. Няма никаква разлика между публиката, обяснява Наталия. Представлението продължава да съществува, защото тя и останалите му автори виждат смисъл в него:

„Много момичета ромки идват и говорят с нас за това, което са видели, усетили. Много млади ромки, които признават, че наистина имат притеснения от това да заявят произхода си, защото знаят, че няма да бъдат добре приети“.

Освен признания, има и споделяне – на страхотни истории на зрителите, които не са очаквали, че ще видят нещо като „Цигански колела“ – честно и искрено произнесени думи, чисти и верни истории.

Когато погледна нагоре, виждам звездите и мечтите, които се крият там

Важно е да гледаме към небето, казва Наталия, здраво стъпила на земята. Според нея не може да се дават съвети как ромите да живеят по-добре, важно е да има адекватна политика за всички. „Важно е – когато търсим решения – наистина да познаваме проблема, който искаме да разрешим. От там идват проблемите въобще на общността. С това неразбиране, което засягам в представлението си, а и не само“.

Казва, че се превръща в ромски активист, защото познава общността си много добре. Сега работи с деца в софийския квартал „Факултета“, ангажирана от Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве. Заедно правят социален театър, за да изострят вниманието на хората към теми като здравето и отношението ни към него, предпазването от нежелана бременност, хигиената. 

„Трябва да имаме отношение. Другият не е по-малко разбиращ или можещ, просто е поставен в други обстоятелства“, отбелязва Наталия.

„Изкуството и образованието са в основата на това човек да изгради много важни качества. Те правят човека истински здрав, в онзи смисъл, в който разбираш, приемаш, осъзнаваш и мислиш адекватно върху проблемите“, убедена е Наталия Цекова.

Какво още я калява и окрилява – чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10