Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преподавателка по пиано плете картини от дантела

Надежда Лазарова претворява сюжети от габровски анекдоти и картини на известни художници

4
Надежда Лазарова (в средата)
Снимка: Личен архив

Пианистка от Габрово плете необикновени дантели. Изпод пръстите й излизат близо двуметрови пана със сюжети от местни анекдоти и реплики на картини от родните майстори на четката.
    

Покрай хобито си Надежда Лазарова е изучила в детайли историята на Габровско. Плетените й картини показват още знакови за жителите на града край Янтра сгради и места.

Триптих с габровските символи, изплетен на една кука, е най-мащабната работа на Надежда Лазарова, която е дългогодишен преподавател по пиано в някогашната детска школа по изкуствата.

В началото започнала с малки салфетки, покривки, дребни неща за интериора. Ползвала немски списания и именно там видяла и плетените картини.

„И ми се прииска да правя такова нещо. Исках да направя нещо наше, българско. Така ми хрумна да направя някаква габровска картина. Първата ми картина беше първото българско светско училище“, спомня си днес Надежда Лазарова. Последвали някои от знаковите образи и символи, свързани с Габрово – например котето с рязаната опашка и яйцето с кранчето.

Чрез това традиционно ръкоделие майсторката е претворила в дантелените си пана забележителната история на Габрово. Изобразени от плетиво са школото на Даскал Цвятко, което е първото Априлово училище, черквата „Свето Благовещение“, Часовниковата кула от началото на 19-и век, паметникът на легендарния основател на селището Рачо Ковача, сградата във вид на параход, Домът на хумора и сатирата. 

Освен сръчността на ръцете, благодарение на хобито си майсторката тренира и ума. Казва, че хобито й не е само забавление за удоволствие, а насочеността му към историята на родния край много я обогатява. „И аз непрекъснато се уча. Много неща научих и сега, подготвяйки последната изложба – и за Васил Априлов, и за Майстора, и за Феликс Каниц, и за родния край. Търся, ровичкам се из историята…“

Отскоро габровката разнообразява плетенето с редене на „диамантени“ мозайки или „диамантени“ гоблени , както още е позната тази техника. С  хиляди малки цветни камъчета Надежда Лазарова възпроизвежда творбата на  Цанко Лавренов „Габрово – 1847“, в която художникът изобразява свиканото от Васил Априлов просветно събрание за  откриване на подписка за ново, по-голямо училище, а на фона е възрожденският облик на града.

Цветната мозайка, заедно с други „диамантени“ картини, гоблени и дантелени пана габровката показа в седмата си самостоятелна изложба, наречена „Реплики“, която преди дни беше открита по случай 230-та годишнина от рождението на Априлов.

Историята на знаменитата творба на Цанко Лавренов, поръчана за битовата приемна на електротелферния завод в Габрово, остава неясна. След 2000-та година картината изчезва и днес може да се види само на картичка.

„Слава Богу, че е останала една снимка, която е направил един служител родолюбец и това е единственото, което е останало, плюс скицата на художника, намерена в неговия личен архив.“

Надежда Лазарова преценила, че ако направи реплика на творбата във вид на плетена картина, ще се изгуби част от ефекта й, затова я пресътворила с техниката на „диамантената“ мозайка.

Още за необичайното хоби на Надежда Лазарова слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10