Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преподавателка по пиано плете картини от дантела

Надежда Лазарова претворява сюжети от габровски анекдоти и картини на известни художници

4
Надежда Лазарова (в средата)
Снимка: Личен архив

Пианистка от Габрово плете необикновени дантели. Изпод пръстите й излизат близо двуметрови пана със сюжети от местни анекдоти и реплики на картини от родните майстори на четката.
    

Покрай хобито си Надежда Лазарова е изучила в детайли историята на Габровско. Плетените й картини показват още знакови за жителите на града край Янтра сгради и места.

Триптих с габровските символи, изплетен на една кука, е най-мащабната работа на Надежда Лазарова, която е дългогодишен преподавател по пиано в някогашната детска школа по изкуствата.

В началото започнала с малки салфетки, покривки, дребни неща за интериора. Ползвала немски списания и именно там видяла и плетените картини.

„И ми се прииска да правя такова нещо. Исках да направя нещо наше, българско. Така ми хрумна да направя някаква габровска картина. Първата ми картина беше първото българско светско училище“, спомня си днес Надежда Лазарова. Последвали някои от знаковите образи и символи, свързани с Габрово – например котето с рязаната опашка и яйцето с кранчето.

Чрез това традиционно ръкоделие майсторката е претворила в дантелените си пана забележителната история на Габрово. Изобразени от плетиво са школото на Даскал Цвятко, което е първото Априлово училище, черквата „Свето Благовещение“, Часовниковата кула от началото на 19-и век, паметникът на легендарния основател на селището Рачо Ковача, сградата във вид на параход, Домът на хумора и сатирата. 

Освен сръчността на ръцете, благодарение на хобито си майсторката тренира и ума. Казва, че хобито й не е само забавление за удоволствие, а насочеността му към историята на родния край много я обогатява. „И аз непрекъснато се уча. Много неща научих и сега, подготвяйки последната изложба – и за Васил Априлов, и за Майстора, и за Феликс Каниц, и за родния край. Търся, ровичкам се из историята…“

Отскоро габровката разнообразява плетенето с редене на „диамантени“ мозайки или „диамантени“ гоблени , както още е позната тази техника. С  хиляди малки цветни камъчета Надежда Лазарова възпроизвежда творбата на  Цанко Лавренов „Габрово – 1847“, в която художникът изобразява свиканото от Васил Априлов просветно събрание за  откриване на подписка за ново, по-голямо училище, а на фона е възрожденският облик на града.

Цветната мозайка, заедно с други „диамантени“ картини, гоблени и дантелени пана габровката показа в седмата си самостоятелна изложба, наречена „Реплики“, която преди дни беше открита по случай 230-та годишнина от рождението на Априлов.

Историята на знаменитата творба на Цанко Лавренов, поръчана за битовата приемна на електротелферния завод в Габрово, остава неясна. След 2000-та година картината изчезва и днес може да се види само на картичка.

„Слава Богу, че е останала една снимка, която е направил един служител родолюбец и това е единственото, което е останало, плюс скицата на художника, намерена в неговия личен архив.“

Надежда Лазарова преценила, че ако направи реплика на творбата във вид на плетена картина, ще се изгуби част от ефекта й, затова я пресътворила с техниката на „диамантената“ мозайка.

Още за необичайното хоби на Надежда Лазарова слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10