След като наскоро отбелязахме 115-годишнината от рождението на проф. Константин Попов, сега, по повод също на 115- годишнина, ще почетем и друг голям български виолончелист - проф. Славко Попов. За съжаление неговото изкуство е малко познато у нас - само от гостуванията му, последните от които са били през 1960 и 1961 г.
Той живееше във Виена, а неговата концертна дейност се осъществяваше в цяла Европа - Германия, Чехия, Унгария, Италия, Чехия, Франция. Той беше много ценен и уважаван музикант. Ето изказване на прочутия пианист Ото Шулхоф, акомпанятор на Менухин, Казалс, Хуберман: „На виолончелиста Славко Попов акомпанирах на негови концерти. Със своите постижения днес той се извисява значително над другите виолончелисти. Никой друг майстор на този инструмент не е притежавал такава тонова красота, музикална зрялост, такава голяма техника."
Славко Попов е роден на 10 август 1904 г. във Варна. От 9-годишен учи виолончело, а на 17 изнася първия си самостоятелен концерт в София. Завършва консерваторията във Виена като ученик на Аубер, специализира при Юлиус Кленгел в Лайпциг и при Хуго Бекер в Берлин. Добил признание като виолончелист, той се установява за постоянно във Виена - там се развива голямата му кариера. За кратко време преподава във Виенската консерватория, но напуска и се отдава на концертна дейност. Гостувал е в Южна и Северна Америка, в цяла Европа, свирил е с Мюнхенската, Пражката, Виенската филхармония. Утвърждава се и като изискан камерен изпълнител - създава "Славянско трио" с участници словашкият пианист Мачудински и цигуларят Тополски. През 1926 г. изнася концерт в Стара Загора, а през следващите няколко години е редовен участник във Варненските музикални тържества. Репертоарът му като виолончелист е богат и разнообразен, с предпочитание към романтизма и класиката.
За Славко Попов нашият виден музикат Арсени Лечев отбелязва: “Проф. Славко Попов е майстор на тона - топъл, тембрист, динамично богато отсенен, особено експресивен в тънката динамика. Изкуството му се отличава с благородство на фразата, с техническа изрядност и с безпогрешен вкус“.
Много жалко, че толкова изтъкнат музикант с европейска известност е напълно забравен в родината си. В Златния фонд на БНР се съхраняват някоко записа на Славко Попов направени в България. В звуковия файл можете да чуете един от тях - акомпанира му Трифон Силяновски.
Литературата е мост – между души, епохи и истини. Тя е пространството, в което думите чертаят духовните граници на един народ и същевременно преодоляват границите на света. Още в древността Платон размишлява върху ролята на поетите, а Шекспир твърди, че "думите са дрехи на мисълта". Но какво е днес мястото на словото в един все по-разделен свят,..
Днес - 4 декември, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се състои представянето на стихосбирката "Кипърска поезия" с преводи от гръцки на Стефан Гечев. Събитието е организирано от фондация "Стефан Гечев" в партньорство с Министерството на външните работи на Република Кипър, представлявано от Н.П. посланик Хараламбос Кафкаридес и Държавен културен..
Оперната прима Соня Йончева ще гостува следобед в Българското национално радио. Генералният директор на радиото Милен Митев ще ѝ връчи статуетката на Христо Илиев "Музикант на годината 2023". Йончева е изборът на радиослушателите. Световноизвестната певица беше фаворит в 33-ата национална анкета, организирана от предаването за класическа..
Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му? А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..