Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отборът на надеждата дава шанс за интеграция и учи да играеш със сърце

4
Методи Асенов, Виктор Кирков и Асен Трайков в студиото на "Нощен хоризонт"
Снимка: Евелина Стоянова

Момчета от институциите и ромските махали, младежи в процес на рехабилитация от наркозависимост, бежанци – всички те имат своя втори шанс в Отбора на надеждата. Тази година всички момчета от отбора ходят редовно на училище. Избрани представители се включиха в световното първенство по футбол за бездомни в Уелс.
     

Проектът Отбор на надеждата съществува от 2011 година. За този период през отбора са преминали над 500 момчета от различни населени места.

Виктор Кирков е създател на футболния отбор на надеждата.

„Даваме шанс, защото от самите момчета зависи дали ще се развият или не. Ние просто предоставяме тази възможност – да изградят своите личностни качества чрез тренировките, които провеждат, чрез участието на турнирите, селекционните в София. И впоследствие осем от тях пътуват всяка година на световни първенства. Догодина ще бъде в Тампере, Финландия, в края на юни е световното първенство“, обясни той в предаването "Нощен хоризонт".

Центърът на надеждата е създаден през 2017 година с финансиране от Европейския социален фонд чрез ОП „Развитие на човешките ресурси“.

„През този период работихме с над 100 деца от квартал „Факултета“ и от „Резидентни услуги“. В момента имаме около 30 момчета и момичета, основно от квартал „Факултета“ и квартал „Филиповци“.

Освен изграждането на характера, важно е и децата, попадащи в Центъра и Отбора на надеждата, да се образоват. Затова и когато дали старт на отбора, започнали първо с английски език, разказа още Виктор Кирков. „Впоследствие реших да го разширя с български език, с математика, с най-различни други познания, свързани с изкуството.“

16-годишният Асен Трайков е част от отбора. С футбол се занимава от 7-8 години. Учи в гимназия по храни и сладкарски технологии.

Асен признава, че има много хубави спомени, свързани с Отбора на надеждата. „Играехме със сърце и не се отказвахме от нищо, независимо дали ни вървеше играта или не, играехме със сърце. Оставяхме сърцето на игрището.“

„Решавам примерно да се отказвам. Но пък в един момент си задавам въпроса: „А всичко, което досега съм направил, къде отива?“ На вятъра просто", сподели младежът.

Методи Асенов е един от треньорите. Обича да казва на децата, че освен да се интегрират чрез спорта, си трябва и повечко учение.

Асенов е бивш футболист на „Академик“ – София, играл е седем години, но контузия спира развитието му като футболист. „И мечтата ми беше да бъда треньор.“

И двамата му синове са активно спортуващи. Воден от мотото, че спортът е дисциплина, смята, че е запазил своите деца от лоши навици. „Но покрай моите деца запазих много други деца.“

Методи Асенов насърчава младите таланти, като ги съветва ако не могат да станат добри футболисти, да станат поне добри треньори или добри хора. 

Как работи Отборът на надеждата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51