Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три приемни семейства от Врачанско са осиновили настанените при тях деца

Три приемни семейства от област Враца са осиновили настанените при тях деца. Семействата са покрили необходимите нормативни критерии, един от които е да са отглеждали детето най-малко една година. Взета е предвид и емоционалната връзка, която е изключително важна. 

91 семейства в региона са вписани в регистъра за приемна грижа. 

„Винаги съм обичала децата. Още преди много години, преди да стана семейна, много имах желание да съм в детска градина, да се занимавам с деца“, споделя Маргарита Костова, която е земеделски производител.

След като нейните собствени деца вече са пораснали, тя продължава да следва старата си мечта. Така от три години в дома й получава приемна грижа 8-годишно момче. „Той доста се привърза към нас, към цялото семейство, но най-много към мене“, разказва Маргарита.

Връзката с многолюдното биологично  семейство на детето е запазена, уточнява тя. „Аз го виждам, че много се радва – и на малката си сестричка, и на големите, особено с батковците си, с момчетата. А една от каките – учат заедно в училище, тя е по-голяма, но се виждат всеки ден.“

„Отначало дори ми викаше: „Мога ли да ти казвам „мамо“. И аз му казах, че съм баба, „ти си имаш майка“. И така. Той: „Бабо, бабо“, а и аз съм си баба“, с усмивка допълва Маргарита Костова.

„Като го извеждам на разходки постоянно играе, тича, прегръща ме, целува ме. Той е емоционален.“

Как Маргарита е стигнала до решението да бъде и приемен родител?

„Отдавна бях чела и чула за приемната грижа и все съм си казвала: „Брей, колко деца има. Имат нужда да бъдат гледани. Просто са изпаднали в нужда и е добре някой да им помогне. Според мен това е благородно начинание. Чувстваш едно удовлетворение, макар че с доста грижи и ангажименти се наемаш“, мотивира избора си тя.

В началото се двоумила, после решила категорично. „Имаше в началото трудности, особено като тръгна в първи клас. Имаше проблеми, които преодоляхме. И се чувстваш, че нещо си направил за това дете.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30