Фелдшерите изпълняват специфична дейност, не само здравни грижи, но и медицинска помощ, заяви пред БНР Александър Александров от Съюза на фелдшерите.
В предаването „12+4“ на програма „Хоризонт“ той уточни, че ново име за фелдшер у нас е „лекарски асистент“.
„С много усилия прокарахме идеята в услуга на обществото и здравеопазването ни тази професия да продължи да съществува в България“, каза той.
И подчерта, че трябва да се знае, че протестите са на медицински професионалисти и там са и фелдшери, физиотерапевти, акушерки, лаборанти – всички, които са по закон в Българската асоциация за професионални здравни грижи (БАПЗГ).
Основната заплата е в рамките на 550-750 лева и ние сме от първия ден на протестите с медицинските сестри, подчерта Александров: „Доволен съм, че голяма част от медицинските сестри вече разбраха, че т.нар. организация БАПЗГ е просто бутафорна“.
„Наше право е всяка професия да има своя съсловна организация“, каза още той.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Индивидуални практики за медицински сестри, акушерки и фелдшери предлага Министерството на здравеопазването. Идеята е те да могат да извършват манипулации и консултации без присъствието на лекар. Пред БНР Милка Василева от Българската асоциация за..
След призива на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов към ПП-ДБ да не политизират декларацията за неучастие на български военни в Украйна, от "Демократична България" обвиниха Борисов в опит за "снишаване" по темата. Причината – отказът да бъде подкрепено..
Замразените в Европейския съюз частни руски активи са за 28 млрд. евро, съобщи говорител на Комисията. Той обаче уточни, че те не могат да се конфискуват, само защото притежателите им са санкционирани от ЕС. "Ако имат връзка с криминални..
До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма...
Прокуратурата и полицията да обявят докъде е стигнало разследването за изчезналата точно преди година 17-годишна Ивана. За това настояха на пресконференция кметът на Дупница Първан Дангов и семейството на момичето, за чиято съдба за толкова време..
Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на..
От бизнеса се обявиха против планираното увеличение на максималния осигурителен доход от сегашните 3750 лева на 4130 лева, което е заложено в проектобюджета за 2025 година. Синдикатите са недоволни от заложения в новата план-сметка на държавата за ръст..
Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
"Доминира аритметиката. Икономиката изобщо я няма. Това представено упражнение звучи несериозно". Така икономистът проф. Гарабед Минасян..