Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Граждани алармират за драстично спадане на водите на язовир Ивайловград

Язовир Ивайловград
Снимка: biodiversity.bg

Разположен в Източните Родопи по течението на река Арда, язовир Ивайловград е един от най дългите в страната - надхвърля 40 км. Водоемът е третият и последен ВЕЦ от Водно-електрическата каскада „Арда“, преди едноименната река да напусне територията на България и да продължи в Гърция. Водите му са богати на риба, което го прави подходящ за риболов.

Обезпокоен слушател на програма „Хоризонт“ и жител на родопското село Бориславци сигнализира, че вече повече от месец водите на язовира драстично спадат.

Слушателят е убеден, че рязкото изпускане на водата на язовира застрашава местния поминък на хората, както и биоразнообразието. „Няма хора и местните хотелчета и магазинчета страдат“, каза той.

Жителите на селото неколкократно потърсили отговор от институциите, но без резултат и повторно повдигат следните въпроси:

„Каква е причината водите да спаднат?“ 

„Това временно ли е? Има ли грешка?“ 

„Опитахме да намерим информация, но отговори няма.“

При липсата на официален отговор от страна на институциите, местните хора има свои различни интерпретации на проблема:

„Неправомерно ползване на язовира за електричество… Гърците поливат с водите на Арда.“

За коментар беше потърсено министерството на околната среда и водите, басейнова дирекция Източно беломорски регион и Националната електрическа компания, която експлоатира язовирната стена. Официално становище беше отказано, но институциите увериха, че нивата са в норма и няма повод за притеснение. 

Справка на речните нива в сайта на екоминистерството показва, че язовир Ивайловград в момента е запълнил близо 54% от общия си обем. 

По неофициална информация стана ясно че хипотезата на местните хора за подаване на вода за напояване към Гърция се потвърждава.

Пред кореспондента ни от Хасково Дора Атанасова кметът на град Маджарово Милко Армутлиев, потвърди, че водоемът е изпразнен.

"Язовирът е празен от доста време. Това не зависи от нас, а от „Язовири и каскади“. Не виждам обаче пряка връзка между водите и бизнеса… „И ние нямаме информация за състоянието на язовира и какво институциите възнамеряват да правят“, каза той.

Колкото до биоразнообразието - то не е застрашено, уверява биологът Борислав Борисов. Той обясни че в момента се осушава най-плитката част на язовира. Това са равнинни части и бивши ниви, които са били залети от водоема.

Борисов дори изтъкна следния положителен и добър ефект върху екосистемата. Изпускането на водата би повлияло драстично и негативно върху биоразнообразието, ако това се случи през пролетта, когато рибата си хвърля хайвера и той не бива да остане на сухо, обясни биологът. 

Борислав Борисов си спомня и по-драстично изпускане на водите на язовира:

„2003-2004 г. язовирът бе свален до половин метър."

Междувременно жителите на село Бориславци продължават да търсят отговори и започват подписка.

Репортаж по темата на Еленица Маринова може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51