Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Саксофонистът Тихомир Кръстев: Джазът е демокрация и естетика

Тихомир Кръстев
Снимка: Ани Петрова

Ще ви поканим на една джаз вечер в столицата със саксофониста Тихомир Кръстев, който свири в биг бенда на канадеца Люк Хоримото в Монреал, а днес ще има среща с българската публика в столичен бар. Тихомир Кръстев е обиколил целия свят със саксофона си, преди да се установи в Канада. Там следва джаз в университета Конкордия в Монреал. А в момента свири във Fat Kid Big Band – една мултинационална формация, където страната ни очевидно има своето силно присъствие.

"Ами с Люк заедно учихме в Конкордия. Между другото – той също е саксофонист, винаги е искал да пише музика, да аранжира, и имаше тази идея в удобно за него време, когато събере достатъчно материали, да събере и биг бенд от музиканти", каза Тихомир Кръстев.

19 души участват в музикалния състав.

"Да. Пълен биг бенд. Може би малко повече с перкусии, с двама вокалисти – изборът на хора е изцяло негов, разбира се, но той ме покани, за което му бях благодарен. И общо взето, всички в ансамбъла сме и приятели, защото участваме в разни формации в Монреал, свирим с всякакви хора. Така че няма непознати лица между нас", допълни музикантът.

Участват хора от целия свят:

"Повечето са канадци, но, разбира се, има и хора с различен бекграунд. Интересно е, защото в тази музика, според мен, липсата на бариери само може да я улесни. Някак си да постави една хубава атмосфера за такава работа", каза Тихомир Кръстев

Винаги имам желание в музиката да присъства и традиционното, защото човек винаги изхожда от нещо, което други хора са постигнали и изградили като език, ако щете.

"Човек винаги трябва да стъпва на някакви традиции и само да надгражда. Няма как да измислиш нещо напълно ново. В този смисъл и аз винаги в моята музика се ръководя от това да използвам езика, ако щете, на предходни музиканти и да прибавя нещо от себе си".

Ето, днес е облачен ден, но приятен за мен, есенен.

"Ако сега пишех музика, може би тя щеше да звучи по един начин, а в друг ден – по съвсем различен. Но мисля, че в моето свирене и в интерпретациите се опитвам повече емоционално да подхождам, така интуитивно".

"Импровизацията я има във всеки момент, защото човек, докато е на сцената, около него има някаква енергия, която зависи от тези, които го слушат. Получава се една обща енергия в залата или мястото, където човек изпълнява музика. И не бих могъл да кажа кога, каква ще бъде енергията. Някак си даже, ако ми предстои някакво участие, не се замислям какво ще се случи толкова. Оставям се на това, като тръгнат нещата, да усетя накъде отиват", допълни Тихомир Кръстев.

"Публиката е винаги отворена, според мен, защото човек не попада някъде, където се случва нещо случайно. Ако имаш афинитет, отиваш на някакво мероприятие. Има нещо, което те подтиква да си там. Мисля, че публиката винаги е благосклонна към това, което ще се случи".

"Например аз свиря на саксофон и ако свиря с пианист само, това е доста различно, защото няма барабани, няма ударни инструменти и в същото време трябва да пресъздадеш някаква пулсация, която иначе би следвало да тече от барабаниста“, каза Тихомир Кръстев. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10