"Проблемите са комплексни, защото, когато говорим за недостиг на кадри, аз мисля, че въобще в сектор здравеопазване това е сериозен проблем, т.е., има недостиг и на лекари, и на медицински сестри, и на друг персонал, така, че трябва да се мисли как да се мотивират младите колеги да практикуват в България. Не трябва да забравяме, че освен финансовите мотиви, които много често се поставят на преден план, до голяма степен това е свързано и с престижа на професията и затова наистина на нас ни е особено важно да намираме механизми, с които да мотивираме младите колеги да решат да станат общопрактикуващи лекари", каза в ефира на БНР доц. д-р Радост Асенова, председател на Сдружението на обучителите и изследователите в България .
Качественото практично и теоретично обучение е важно
"Според измененията в Наредба 1, които са от юли месец на практика се регламентират нови отношения между обучителните практики и специализантите, при които специализантите ще бъдат на трудов договор. Това поставя разбира се колегите, които са ангажирани в обучението да поемаме сериозна отговорност".
Има неясноти за финансирането, трудово-правните отношения и връзката с медицинските университети
"Например обучението по програма се осъществява в различни структури, една част е в общата практика, за което колегите се чувстват спокойни. Обучението обаче като цяло е три години и част от него се провежда в медицински университет и в учебни заведения за болнична помощ. На практика, когато един колега е на трудов договор, ние сме отговорни осем часа той да работи при нас, обаче както става ясно, обучението шест месеца се провежда в болница, която също е акредитирана за обучение. От тук възниква въпроса какви са отговорностите на колегите, които са обучители, които са назначили в практиката си специализант, а в същото време на него му е осигурено той да бъде на съвсем друго място. Това е нещото, което притеснява. Това би могло да се уреди в договора между лечебното заведение за първична медицинска помощ и болничното учебно заведение", допълни Радост Асенова в предаването "Хоризонт до обед".
Средната възраст на общопрактикуващите лекари е 59, 5 години. 17 % са над 65 години. Общопрактикуващите лекари до 39 годишна възраст са 1 %.
"Факт е, че министерството на здравеопазването няколко пъти променя тази наредба и както виждате и от последното й публикуване, пак настъпват промени. Водят се много разговори, включително и аз съм участвал активно в тях, не само с официални становища на нашата организация, търси се някакъв подходящ вариант, което е добре, това е положително. Защо и как да стане общата медицина по-популярна, този процес трябва да стартира наистина с промени от студентската скамейка", каза доцент Любомир Киров, дългогодишен председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари
Не е решен проблемът как ще специализират младите общопрактикуващи лекари
"Защото те работят в практиките си и реално няма как да са на трудов договор например в обучителна практика. Така, че това е нещо, което трябва да се обмисли. Но за младите колеги, които идват. Това, което спомена доцент Асенова за отсъствието, което се налага, когато трябва да отиде младия човек в друго лечебно заведение, например в университета, за да премине теоретичното обучение, е уредено с последния вариант, който е публикуван за публично обсъждане, защото там пише, че в тези случаи този лекар е назначен в обучителната практика, вези случаи колегата ползва правото на платен служебен отпуск."
Националното сдружение на общопрактикуващите лекари предлага:
"Нека в тази наредба да се отдели един раздел, който да е две страници, където да се опише ясно и точно реда, как се провежда тази специализация по обща медицина и свързаните с нея правила, защото явно е, че са различни, за да може да е ясно и на специализантите, и на тези, които са ангажирани с провеждането на специализацията, кое как трябва да се случва", допълни доцент Любомир Киров.
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Силистренци излизат на протест днес – не искат трафикът от камиони да се върне в града . ТИР-ове бяха изведени от улиците на Силистра преди..