Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодосий Теодосиев: Качествените хора се произвеждат от фабриката за интелект - училището

Най-важното производство е производството на хора, твърди учителят

Теодосий Теодосиев
Снимка: Ани Петрова

"Важно е уважението към професията на учителя! Не е най-важно заплащането. Аз съм готов да работя абсолютно безплатно и съм го правил цял живот". Това каза пред БНР физикът Теодосий Теодосиев - един от най-успешните учители в България, по повод предстоящия на 5-и октомври Световен ден на учителя.

По думите му един народ, ако иска да бъде сред елита на света, най-важното производство е производството на хора. Той даде пример с Япония и Германия, които след пораженията от Втората световна война са успели да се изградят като едни от най-силните икономики днес в света.

В предаването "Хоризонт за вас" той коментира предстоящата седма научно-техническа революция:

"Тя се води революция по изкуствен интелект. Работа ще има не за тези, които просто искат да правят нещо, а за тези, които го правят най-качествено. А качествените хора се произвеждат от фабриката за интелект - училището". 

Според учителя основният проблем на средното образование е мотивацията на учениците:

"Ученикът е много добре ориентиран и знае, че и да учи, и да не учи ще го търпят, защото има делегиран бюджет. Нещата идват от там, че няма контрол на изхода", каза Теодосиев и изрази съмнение в честното протичане на външното оценяване на учениците. "Да се преписва е смъртно опасно - представете си един лекар, който с преписване завършва медицина", категоричен бе Теодосий Теодосиев, наричан от учениците си "учителят Тео".

Според него държавата трябва да направи всичко възможно, за да се връщат и да останат в България супер талантливите млади хора, но уточни: "Едно общество не може да бъде цивилизовано само със супер таланти. На всички нива трябва да има хора, които да си вършат работата както трябва, а това става с качествено училище на всички нива. Примерно в Япония се раздават повече от 160 вида дипломи. Там една майка учи детето си, за да може да влезе първо в елитна детска градина, после в елитно училище. На всеки етап да влезе в най-доброто училище, където най-добрите учители ще го възпитават".

По думите на учителя Тео "мор за цивилизацията е уравниловката. Трябва да станем цивилизация на качеството, а не на количеството".  

Теодосий Теодосиев сподели каква е формулата, по която работи неговата школа в Казанлък:

"Никой не е станал културист като гледа как някой друг си разпъва мускулите. Трябва децата да бъдат поставени в "бойни" условия, да им се понатовари интелектът, да се поставят в творческа ситуация, и то перманентно това трябва да става - не само един път в годината и на две-три състезания. Това е ключът за успеха - в световен мащаб, не само за нас". 

В заключение учителят заяви: "Когато децата се научат да мислят издълбоко, с каквото и да се захванат - успяват!". 

Интервюто на Даниела Големинова с Теодосий Теодосиев в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Тео и пътищата на неговите ученици

За учителя Теодосий Теодосиев, за пътищата на неговите ученици и за това как една покана да стане реалност благодарение на слушателите на програма „Христо Ботев“ говорим в „Нашият ден“ с физиолога Антон Каро, който вече е част от всичко онова,..

публикувано на 03.10.19 в 15:02
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш ...

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по..

публикувано на 06.07.25 в 06:05