"Важно е уважението към професията на учителя! Не е най-важно заплащането. Аз съм готов да работя абсолютно безплатно и съм го правил цял живот". Това каза пред БНР физикът Теодосий Теодосиев - един от най-успешните учители в България, по повод предстоящия на 5-и октомври Световен ден на учителя.
По думите му един народ, ако иска да бъде сред елита на света, най-важното производство е производството на хора. Той даде пример с Япония и Германия, които след пораженията от Втората световна война са успели да се изградят като едни от най-силните икономики днес в света.
В предаването "Хоризонт за вас" той коментира предстоящата седма научно-техническа революция:
"Тя се води революция по изкуствен интелект. Работа ще има не за тези, които просто искат да правят нещо, а за тези, които го правят най-качествено. А качествените хора се произвеждат от фабриката за интелект - училището".
Според учителя основният проблем на средното образование е мотивацията на учениците:
"Ученикът е много добре ориентиран и знае, че и да учи, и да не учи ще го търпят, защото има делегиран бюджет. Нещата идват от там, че няма контрол на изхода", каза Теодосиев и изрази съмнение в честното протичане на външното оценяване на учениците. "Да се преписва е смъртно опасно - представете си един лекар, който с преписване завършва медицина", категоричен бе Теодосий Теодосиев, наричан от учениците си "учителят Тео".
Според него държавата трябва да направи всичко възможно, за да се връщат и да останат в България супер талантливите млади хора, но уточни: "Едно общество не може да бъде цивилизовано само със супер таланти. На всички нива трябва да има хора, които да си вършат работата както трябва, а това става с качествено училище на всички нива. Примерно в Япония се раздават повече от 160 вида дипломи. Там една майка учи детето си, за да може да влезе първо в елитна детска градина, после в елитно училище. На всеки етап да влезе в най-доброто училище, където най-добрите учители ще го възпитават".
По думите на учителя Тео "мор за цивилизацията е уравниловката. Трябва да станем цивилизация на качеството, а не на количеството".
Теодосий Теодосиев сподели каква е формулата, по която работи неговата школа в Казанлък:
"Никой не е станал културист като гледа как някой друг си разпъва мускулите. Трябва децата да бъдат поставени в "бойни" условия, да им се понатовари интелектът, да се поставят в творческа ситуация, и то перманентно това трябва да става - не само един път в годината и на две-три състезания. Това е ключът за успеха - в световен мащаб, не само за нас".
В заключение учителят заяви: "Когато децата се научат да мислят издълбоко, с каквото и да се захванат - успяват!".
Интервюто на Даниела Големинова с Теодосий Теодосиев в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
За учителя Теодосий Теодосиев, за пътищата на неговите ученици и за това как една покана да стане реалност благодарение на слушателите на програма „Христо Ботев“ говорим в „Нашият ден“ с физиолога Антон Каро, който вече е част от всичко онова,..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш ...
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..