Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 60-годишнината на БНТ

В Русе показват в изложба предмети от зората на телевизията

От 1972 година русенци имат свой телевизионен център

Снимка: Ася Пенчева
В зала "Батенберг" на Историческия музей в Русе утре ще бъде открита изложба, посветена на 60-та годишнина на БНТ. Експонатите от техника - камери и рулони, архивни документи, филмови ленти и снимки на познати лица, са собственост на Регионалния телевизионен център в Русе.

От 7 ноември 1972 година русенци имат свой телевизионен център. Той е открит два месеца след варненския, заработил на 9 септември същата година. В телевизията от първия ден на нейното откриване оператор е Никола Тодоров - Фоцата. 

Илюстрирали първите събития със снимки по телевизията 

Първото предаване от Русе се случило така:

"Откриването беше, тук беше Съдът, залата, централната, която е срещу площада, там водещ на новините беше Чичко Филипов с Мария Неделчева, на Ради Неделчев съпругата. Ние с колегата Вальо Русев тогава нямахме такива съоръжения: камери, ала бала - с фотоапарати, аз ходих в Силистра да снимам манифестацията, да правя снимки, той ходи в Разград и така се илюстрираше събитието - 7 ноември 1972 година: по телевизията със снимки."

Когато започнали да излъчват новини на живо, още нямали студио и използвали физкултурен салон, където с помощта на кулиси от театъра направили "почти акустична кутия" - така се получило импровизирано студио. 

После започнали да снимат на кино лента, която преработили за 25 кадъра, проявявали я в Дома на моряка, монтирали ръчно и потекли новини за успехите на предприятията, героите на времето и изпълнението на плана. През годините техниката се сменила коренно в ръцете на Фоцата.

Трасето се осигурявало бавно и с огромни съоръжения

"Това, което е в момента, тогава беше немислимо, просто за тая оперативност, която се случва в момента. Тая бързина, която да кажем, хващаш телефончето и можеш да излъчваш в ефир, беше немислимо. Бяха едни огромни съоръжения, които трябва да ги пренесеш, да ги монтираш, да направиш т.нар. трасе до съответната кула, която ти е най-близко, да направиш трасе до София. Сега по Интернет всичко върви."  

Снимка: https://rousse.info

Понеже една от причините точно в Русе партията да направи телевизия е фестивалът Мартенски музикални дни, един от незабравимите спомени на оператора Никола Тодоров от началото е свързан именно с него.

"Имам един случай с отказ, понеже се снимаха почти всички концерти, нямаше като сега тоз съгласен, оня несъгласен. Имахме такъв случай с Московския камерен оркестър, диригент Рудолф Баршай, съветски гражданин си беше, но работеше много на Запад. И като влиза в залата вижда, че има и телевизия. Там телевизията на Запад, ако не си плати, не снима. И той казва: "Докато тези хора от камерите не слязат, аз няма да изляза на сцената". Отиват там първи, втори, трети секретари - човекът непреклонен..." 

Сега можем да чуем и гласовете на несъгласните

В началото телевизията нямала журналисти и репортери. Имало редактори. Когато обаче в Русе добили опит, през 1975-а назначили първите журналисти. Една от тях е Бояна Шандуркова. Според нея стандартът на БНТ е да показва това, което се случва наистина, днес, според времето.

"И телевизията, както и радиото, поради характера на това, че се чува и вижда, някак си трябваше все пак да бъде отразявано това, което се случва. Това, което се случва бяха петилетните планове, преизпълнените планове, усиленият износ на българска продукция - за където и да е, това няма значение. Бяха факт героите на социалистическия труд, беше факт възторгът на хората по време на манифестациите на 9 септември, на 7 ноември. Бяха факт и митингите за чистотата на въздуха в Русе, бяха факт "Кой не скача, е червен" - всичко това беше факт, то се виждаше и се чуваше. Ние можеше и да знаем някои неща в повече, отколкото другите хора, но така или иначе бяхме длъжни да показваме това, което се случва. В този смисъл на практика промяна, особена, няма, с изключение на това, че сега можем да чуем гласовете и на хората, които не са съгласни с това, което се случва", коментира Бояна Шандуркова.

Изложбата в Историческия музей показва русенския принос в 60-те години на БНТ.

Репортажът можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22