Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медиите в дълг към аудиторията

Пол Глейдър: Публиката е объркана - журналистиката се смесва със забавлението

Медийната грамотност трябва да се подобри, твърди американският журналист

Пол Глейдър
Снимка: Росица Кавалджиева

"Ние имаме нужда да работим в световен мащаб за възраждането на доверието в медиите и връзката им с аудиторията." Това каза пред БНР американският журналист, преподавател и предприемач Пол Глейдър, който съчетава блестяща кариера в областта на журналистиката (икономика и финанси) с каузата „религиозна журналистика“.

В продължение на десет години той работи в „Уолстрийт джърнъл“, „Ню Йорк таймс“, „Уошингтън поуст“, „Ню Йоркър“, „Шпигел“, Блумбърг бизнес уиик“ и други издания.

Глейдър преподава в „Кингс колидж“ в Ню Йорк, основава и води няколко журналистически програми в различни държави по света. Изпълнителен директор е на неправителствената платформа The Media Project. Основател е на компанията Vett News, разработваща приложения за борба с фалшивите новини. Пол Глейдър гостува за първи път в България.

Ролята на религията на глобално ниво расте

"Може би много хора си задават въпроса дали това е важно, но виждаме, че в световен мащаб значението на религията става все по-голямо – в Африка, в Латинска Америка и дори в Европа и в САЩ има много вярващи. Така че за мен идеята за религиозна журналистика е да има едновременно хора, които са специализирани в областта на религията, но и да бъде насърчен всеки журналист да не се страхува от нея, а да се опита да разбере, да научи. Както заради нашите читатели, слушатели, зрители, които се стараем да информираме, така и заради хората, чиито проблеми отразяваме, защото ако това е нещо важно в техния живот, ние трябва да го приемаме сериозно като журналисти", казва Пол Глейдър пред "Хоризонт".

"Не смятам, че вярващите и светските хора трябва да се възприемат враждебно. Важно е да се изслушва гледната точка на другия, за да разбереш, че той има своите убеждения, които често съдържат религиозни вярвания. И въпросът е как отразяваш това, как окуражаваш да се говори по начин, който не е враждебен, не противопоставя, а създава толерантност и разбиране за религиозните свободи в нашите общества", изтъкна американският журналист.

Пол Глейдър и Росица Кавалджиева

"Аз съм изпълнителен директор на The Media Project, което е неправителствена организация със седалище в Ню Йорк и в Калифорния. Имаме членове по цял свят. Повече от 1000 журналисти са били членове на The Media Project. Всъщност той стартира в Норвегия. Това е мрежа от хора, които считат религията за важна тема в публичното пространство и това как да бъде представена правдиво. Ние имаме обучения за журналисти – всяко лято в Прага в European Journalism Institute, както и в Сантяго, Чили в нашия Latin America Journalism Institute, в Индонезия, в Африка, също в Poynter Institute във Флорида. Ние работим във всички области на журналистиката, но се стремим да включваме религиозната журналистика във всички свои програми за обучение и професионално развитие, което формира нашия специфичен профил сред всички медийни организации. Имаме и non profit уебсайт - Religion unplugged.com и подкаст - Religion unplugged, в които публикуваме материали на журналисти от цял свят. Горди сме с това, че броят им все повече нараства и виждаме, че религиозната тематика е важна за хората и за обществата", разказа още Глейдър пред БНР.

Древна история и кръстчета в такситата

Като свои първи впечатления от страната ни Пол Глейдър споделя тези от българските храмове.

"Изглежда религията присъства навсякъде, дори таксиметровите шофьори често имат закачени кръстчета на огледалата на колите. Въпросът е колко хора наистина познават религията. Има такива, които са дълбоко отдадени на вярата – православни християни, евреи, мюсюлмани, католици, протестанти, една богата екосистема. За мен е много вдъхновяваща историята, връзката с византийския Константинопол, това, че България създава кирилицата и нейният принос към европейската култура. Мисля, че това е забележително място и бих искал повече американци да го посетят, да има по-голям обмен между нашите страни в различни направления – образование, журналистика, бизнес", казва Пол Глейдър.

"Интересува ме превенцията на дезинформацията. Проблемът, с който се сблъскваме в САЩ, а и на други места по света е, че доверието на хората в медиите спада", изтъква още Глейдър, който си задава въпроса защо се случва това.

Журналисти в борба за кликове

Заинтригуван от случилото се около последните президентски избори в САЩ, той започнал да изучава литература по въпроса и да прави съвместни разработки със свои бивши по-технологично ориентирани студенти, приятели и членове на екипа си.

"И решихме най-напред да направим browser разширение със зелена, жълта и червена светлина. Нарекохме го Vett News. На шведски език vett означава умен, така че приложението прави потребителите по-схватливи по отношение на медиите, а медиите - по-прозрачни и честни спрямо аудиторията. Защото това е част от „счупеното“ доверие днес. Хората бяха свикнали: имаме този вестник, това радиопредаване, което има такава и такава тематика, нещата бяха ясни. Но днес с twitter, facebook, youtube публиката във всяка възраст се чувства объркана, защото се смесват журналистиката и забавлението. Журналистите и медиите са принудени да се борят за кликове и се създава информационна мъгла."

Информационна мъгла и медийна грамотност 

Пол Глейдър се бори за възстановяване на медийната грамотност на публиката. 

"И според мен това не е само по нейна вина. Ние, които работим в областта на медиите, трябва да спазваме и да изразяваме по-добре своята професионална етика, да изграждаме по-добре взаимоотношенията си с нашата публика, да изграждаме доверие. Единият от продуктите, по които работим в момента във Vett News, е насочен към това как медиите осъществяват обратна връзка online със своите читатели, слушатели, зрители, когато допуснат някаква грешка по отношение на изписване на име, цифра и т.н. Досега обикновено някой се обаждаше или пишеше имейл до журналиста или редакцията. Понякога мейлите се губеха, отнемаше половин ден да се направи корекция. Ние се стараем в нашето приложение да направим този процес по-бърз и ефективен и да подобрим връзката между журналистите и аудиторията. Радвам се, че в нашия екип привлякохме компютърни специалисти от Станфордския университет и от Колумбийския университет. Радвам се да бъда част от една нова индустрия, която възвръща доверието в медиите."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08