Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотографски поглед към постапокалиптичен пейзаж

Изложбата "Чернобил - 33 години тишина“ - снимки от призрачния Припят

33 години след трагедията стадионът в Припят е обрасъл в дървета

Снимка: Милен Цветанов
"Чернобил - 33 години тишина“ е озаглавена експозицията, която може да бъде разгледана до края на месеца в столичната галерия „Сан Стефано“. Автор на снимките от Припят е фотографът Милен Цветанов.

Изложбата се състои от 33 кадъра, които показват територията около Чернобилската централа 33 години след най-голямата за човечеството атомна авария. 

"Това е местност с десетки изоставени села, два призрачни града, една нефункционираща вече атомна централа с два недовършени блока, изоставена секретна руска база и природа, която трудно ще си върне онова, което хората сa взели от нея. Това е зона в тишина", казва Милен Цветанов. Със специално избран за целта гид той е имал възможността да посети уникални и слабо познати за туристите места, за да заснеме Чернобил по специфичен начин. 

Пътуването било планирано две години.

"Първоначално ми беше интересно да снимам и да покажа какво е в момента състоянието на зоната около АЕЦ "Чернобил" и двата града, най-вече призрачният Припят, но откакто се върнах от там по-скоро си мисля, че трябва да се наблегне точно на момента, че се премълчава много време, включително и в България, истината за тази авария. И по-скоро името и на самата изложба - "Чернобил-33 години тишина", е насочено и към това нещо", коментира фотографът пред "Хоризонт". 

За украинците е било чест да отидат да помогнат в района на аварията, припомня още Цветанов, според когото затова и уважението към тези хора е огромно.

"Едното от нещата, които не знаех е, че самите украинци, тъй наречените ликвидатори, не са пращани там насила. За самите украинци е било чест поне един от мъжете в семейството да отиде и да помогне. Знаели са къде отиват и са отивали доброволно буквално. Да, наистина имало е и много от други бивши руски републики, които може би не са знаели изобщо за какво става въпрос и едва ли не насила са държани там, но специално украинците, повечето от тях, са отивали доброволно и не е имало принуда".

Най-шокиращите кадри, които е направил, са с празните легла в детските градини на градовете, тъй като там почти всичко е застинало така, както е било преди 33 години - дори детските гардероби с дрешките:

"Посещението ми в някои от училищата и в детските градини бяха най-депресиращи. В едната от детските градини, където бяхме, обиколих почти всички групи и навсякъде това, което видях, беше едно и също. В спалните помещения явно отдавна бяха вдигнати, махнати или откраднати, нямам представа, самите дюшеци и интересното, което ни казаха е, че първите неща, които са били разграбени и изчезнали, това са били кожените палта, якета и килимите", разказа фотографът. 

Интересно е да се види такова място, защото то много наподобява постапокалиптична картина, споделя още Милен Цветанов. 

"Знам в доста голяма степен какво се е случило там. Очаквах да видя това, което видях, но са малко местата, където може да се види това, което се вижда в Припят. Освен всичко друго, там природата започва да възвръща буквално това, което ние сме взели от нея."

Градският стадион в Припят е трябвало да бъде открит няколко дни след аварията. Сега е обрасъл в дървета. "Ако не са трибуните, човек няма как да разбере, че това е бил градски стадион. Целият град беше потънал в зеленина..."

Още за предизвикателството да видиш районите на трагедията чуйте в звуковия файл. 
Снимки: Милен Цветанов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33