Винаги сме искали да поддържаме висок стандарт в музиката – върху това се гради нашата репутация, признават двамата музиканти, които гостуваха на предаването "Хоризонт до обед".
Топъл прием от публиката и хубава храна - с това исландските музиканти свързват поредната си музикална изява у нас. "Ние се забавляваме, докато правим музика и това се усеща от публиката. Това е настроението, което искаме да създадем. Има много забавни моменти между нас, на сцената", споделят Гулли и Ейтор.
Четирима тийнейджъри в Исландия
„Всичко се нареди в началото на 80-те за нас. Просто свирехме музика, която обичаме да свирим. Не мислехме за определен глобален успех, не го правехме за слава. Понеже сме от Исландия, имахме достатъчно време да се фокусираме върху тази музика, да я „изведем“ извън държавата и, слава Богу, късмет за нас – музиката ни се издаде в Англия и стана успешна“, спомня си Гулли Брийм.
„Нямаше никаква стратегия, никакъв план тогава. Всичко стана много бързо. Ние бяхме четирима тийнейджъри от Исландия. И един човек в Исландия, който реши, че ще ни презентира пред света, превърна това в своя мисия – да ни продаде на звукозаписни компании със средни резултати. Вярваше в нас и в нашия продукт. И накрая това му се отплати. Имахме запис хит 1983 година и оттогава се занимаваме с това“, допълва Ейтор Гунарсон.
Всички ли живеете в иглу?
Адвокати на западната музика в Исландия или свежото, екзотично лице на Исландия пред света - как дефинират за себе си своята музикална мисия в онези ранни години музикантите от Mezzoforte?
"Музиката в Исландия не беше позната дотогава. Ние бяхме първата исландска група, пробила извън Исландия и получила това внимание. Хората, които бяха любопитни за групата, не знаеха нищо за държавата. И непрекъснато ни задаваха странни въпроси: „Как е в Исландия? Всички ли живеете в иглута?“ Нещата се га са различни", прави времеви паралели Ейтор.
Извън сцената са приятели и са като братя. „Невинаги е лесно. Трудно е да го кажа, но понякога много спорим, дори се мразим от време на време. Но в крайна сметка след концерта всички проблеми се решават от само себе си. Виждаме всички доволни усмивки сред хората от публиката“, признава Ейтор.
Спойката и синхронът между джазмени
„Ние сме израснали заедно, познаваме взаимно стиловете си. Работим на една и съща честота. Бързо се свързваме с онова, което подава другия. Ключовият фактор да правим това вече толкова дълго време е това, че сме отворили музиката. И си даваме свободата да направим нещо различно всяка вечер. То е като разговор, като подаване на топката. Трябва да имаш доверие на човека от твоя отбор, че ще ти даде правилния „пас“, разказва още Ейтор Гунарсон.
Репетирайки в студия или по летища вече толкова време, музикантите твърдят, че продължават да израстват музикално – вече 42 години. Всеки един музикант поотделно носи най-доброто от своя опит в Mezzoforte, единодушни са Гулли Брийн и Ейтор Гунарсон.
Цялото интервю с тях чуйте в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов -..